Képünk illusztráció
Fotó: Páva Adorján
Románia azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy csökkentse az országnak szállított koronavírus elleni oltóanyag mennyiségét, amit pedig szállít, az az új vírusvariánsok elleni vakcina legyen – jelentette be Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
2022. augusztus 18., 20:582022. augusztus 18., 20:58
A tárcavezető szerdán este az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva elmondta, az országban jelenleg is több mint nyolcmillió adagnyi vakcina van raktáron, amit az érdektelenség miatt nem használtak fel, és eladni vagy eladományozni sem lehetett. Ezek előbb-utóbb lejárnak, és a megsemmisítésük is pénzbe kerül. Rafila szerint összességében több százmillió eurós költségről van szó. Ezért azt kérték az EB-től, hogy kevesebb vakcinát szállítsanak, amit pedig szállítanak, az olyan legyen, amelyet már a jelenleg terjedő vírusvariánsok, vagyis az omikron BA-4-es és BA-5-ös variánsa ellen fejlesztettek ki.
Az 2020–2021-es időszakban vásárolt oltóanyag 402,5 millióba kerül, a 2023-ig érkezőkért pedig 178 milliót kell kifizetnie. Rafila szerint a veszteségeket azzal sikerült csökkenteni, hogy Magyarországnak és Németországnak összesen 7,5 millió adagnyi vakcinát adtak el.
Mindazonáltal megjegyezte, hogy a pandémia még nem ért véget. Tegnap amúgy 5485 új fertőzöttről érkezett hír, kórházban 3542 személy volt – 159-cel kevesebb, mint egy nappal korábban –, intenzív osztályon 269 beteget ápoltak, 24 óra alatt 24-en hunytak el.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint Romániában októberben szerveznek újabb oltási kampányt, amikor majd a jelenleg terjedő koronavírus-alvariánsok ellen is hatásos vakcinák is rendelkezésre állnak.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!