Fotó: moldovai kapcsolatokért felelős osztály
A románoknak csupán kis hányada bízik abban, hogy Románia bekebelezheti a szomszédos Moldovai Köztársaságot – derül ki egy friss felmérésből.
2023. december 14., 13:532023. december 14., 13:53
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatás csütörtökön nyilvánosságra hozott részletei szerint a felmérés során rákérdeztek arra, hogyan vélekednek az emberek Moldova jövőjéről.
A válaszokból az derül ki, hogy sokan még Moldova európai uniós integrációjában sem biztosak, nem hogy abban, hogy egyesülhet Romániával – ahogy a román közbeszédben a Pruton túli ország bekebelezésére irányuló román törekvéseket eufemisztikusan nevezik.
A válaszadók 29,7 százaléka úgy véli, hogy a jövőben Moldova ugyanabban az állapotban marad, amelyben ma is van.
Valamivel kevesebben, 28,9 százaléknyian vélik úgy, hogy az ország csatlakozik az Európai Unióba, és csupán 16,5 százalék mondja azt, hogy egyesülni fog Romániával.
Emellett 12,4 százalék úgy gondolja, hogy Moldova Oroszországhoz közeledik majd, 12,5 százaléknyian pedig nem tudtak vagy nem akartak válaszolni a kérdésre.
A kutatás során arra is rákérdeztek, hogy a válaszadók szerint Moldova mely tömbhöz áll közelebb.
– ugyanakkor ez az arány csökkenést jelent a tíz évvel ezelőtti számokhoz képest: 2013 novemberében még a válaszadók, 51,7 százaléka vélekedett úgy, hogy a Pruton túli ország a Nyugathoz áll közelebb.
Igaz, csökkenés tapasztalható azok körében is, akik szerint Moldova Oroszországhoz és az Eurázsiai Unióhoz áll közelebb: ők ma 15 százaléknyian vannak a tíz évvel ezelőtti 25,7-hez képest.
Nőtt azok aránya is, akik nem tudtak vagy nem akartak válaszolni: 10,7 százalékra nőtt a 2013-as 6,8-ról.
Azok körében, akik szerint Moldova Oroszországhoz áll közelebb, jelentősebb arányban vannak jelen a 30 év alatti fiatalok, a felsőfokú végzettségűek, a fehérgallérosok, a délkelet-romániaiak és a magasabb jövedelműek.
A felmérés november 20. és 27. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
1 hozzászólás