Fotó: moldovai kapcsolatokért felelős osztály
A románoknak csupán kis hányada bízik abban, hogy Románia bekebelezheti a szomszédos Moldovai Köztársaságot – derül ki egy friss felmérésből.
2023. december 14., 13:532023. december 14., 13:53
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatás csütörtökön nyilvánosságra hozott részletei szerint a felmérés során rákérdeztek arra, hogyan vélekednek az emberek Moldova jövőjéről.
A válaszokból az derül ki, hogy sokan még Moldova európai uniós integrációjában sem biztosak, nem hogy abban, hogy egyesülhet Romániával – ahogy a román közbeszédben a Pruton túli ország bekebelezésére irányuló román törekvéseket eufemisztikusan nevezik.
A válaszadók 29,7 százaléka úgy véli, hogy a jövőben Moldova ugyanabban az állapotban marad, amelyben ma is van.
Valamivel kevesebben, 28,9 százaléknyian vélik úgy, hogy az ország csatlakozik az Európai Unióba, és csupán 16,5 százalék mondja azt, hogy egyesülni fog Romániával.
Emellett 12,4 százalék úgy gondolja, hogy Moldova Oroszországhoz közeledik majd, 12,5 százaléknyian pedig nem tudtak vagy nem akartak válaszolni a kérdésre.
A kutatás során arra is rákérdeztek, hogy a válaszadók szerint Moldova mely tömbhöz áll közelebb.
– ugyanakkor ez az arány csökkenést jelent a tíz évvel ezelőtti számokhoz képest: 2013 novemberében még a válaszadók, 51,7 százaléka vélekedett úgy, hogy a Pruton túli ország a Nyugathoz áll közelebb.
Igaz, csökkenés tapasztalható azok körében is, akik szerint Moldova Oroszországhoz és az Eurázsiai Unióhoz áll közelebb: ők ma 15 százaléknyian vannak a tíz évvel ezelőtti 25,7-hez képest.
Nőtt azok aránya is, akik nem tudtak vagy nem akartak válaszolni: 10,7 százalékra nőtt a 2013-as 6,8-ról.
Azok körében, akik szerint Moldova Oroszországhoz áll közelebb, jelentősebb arányban vannak jelen a 30 év alatti fiatalok, a felsőfokú végzettségűek, a fehérgallérosok, a délkelet-romániaiak és a magasabb jövedelműek.
A felmérés november 20. és 27. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
1 hozzászólás