Dan Cărbunaru kormányszóvivő ismertette az új „ajánlatot”
Fotó: Gov.ro
Hangsúlyos szerepet kapott a bukaresti hárompárti koalíció vezetőinek csütörtök esti ülésének napirendjén a negyedik napja tartó pedagógussztrájk, ám várhatóan a kormány újabb ajánlata is elutasítást vált ki a szakszervezetek részéről.
2023. május 25., 23:142023. május 25., 23:14
2023. május 26., 00:342023. május 26., 00:34
Az ülést követően Dan Cărbunaru kormányszóvivő állt az újságírók elé, beszámolójából pedig kiderült, hogy a Nicolae Ciucă vezette kabinet ebben az évben nem számol a pedagógusok bérének emelésével. Elhangzott, hogy a kabinet péntek reggeli ülésén rendeletet fogad el, amelynek értelmében 9 százalékkal emelik az oktatásban dolgozó kisegítő személyzet 55 ezer tagjának fizetését.
Eszerint a tanügyi kisegítő személyzet tagjai teljes egészében megkapják a 2017/153-as közalkalmazotti bértörvényben 2022-re előírt fizetésemelést. A kisegítő személyzet tagjai emellett két, egyenként 500 lejes prémiumot is kapnak: egyet júniusban és egyet októberben.
Ezen túlmenően Dan Cărbunaru ugyanazokat a juttatásokat sorolta fel, amelyeket a kormány egyszer már felajánlott az oktatásban dolgozók számára, de amelyeket a szakszervezetek tagjai elutasítottak. A kormányszóvivő ismertetése szerint 220 ezer tanügyi foglalkoztatottnak – pedagógusok és a kisegítő személyzet tagjai – júniusban 1000 lejes prémiumot irányoznak elő szakmai ösztönzőként, amelyet októberben 1500 lejes bónusz követ. Kiderült, hogy a korábbi bejelentéssel ellentétben ezeket az évente kétszer folyósítandó bónuszokhoz nem az energiakártyákhoz hasonló utalványok formájában jutnának hozzá a kedvezményezettek.
A bérek 25 százalékos emelését és egy olyan jogszabály elfogadását kérték a tanügyi szakszervezetek a kormánytól a csütörtöki tárgyalásokon, amelyik szavatolja, hogy a pályakezdő pedagógusok fizetése az országos bruttó átlagbérnek megfelelő összeg lesz.
„Nem vagyunk a piacon, de még csak a plázában sem, hogy alkudozzunk, a kormány nem kínálatokkal operál” – válaszolta a kormányszóvivő arra a kérdésre, hogy a kabinet milyen mértékben hajlandó tovább tárgyalni a tanügyi szakszervezetekkel. Cărbunaru egyértelművé tette azt is, hogy az oktatásban dolgozó valamennyi alkalmazott bérének emelésére leghamarabb 2024 januárjától lesz lehetséges, miután a parlament az őszi ülésszak során elfogadja az egységes bértörvényt. A szóvivő elmondta, hogy a 2017/153-as közalkalmazotti bértörvény előírásainak maradéktalan alkalmazásával kimerültek a jogi lehetőségek a pedagógusok fizetésének növelésére. Ezt az intézkedést az új közalkalmazotti bértörvény írja majd elő, amelynek a kidolgozását a kormány felgyorsítja.
Cărbunaru emlékeztett arra, hogy az országos helyreállítási terv szerint ezt a jogszabályt év végéig kell elfogadni. „A kormány azonban módosított a menetrenden, így a törvény tervezete már július 15-én közvitára kerül, és a szeptember elsején kezdődő őszi ülésszakban gyorsított eljárással elfogadja a parlament. Ennek megfelelően a tanügyi alkalmazottak bére 2024. januárjától jelentősen emelkedik majd” – részletezte a kormányszóvivő.
Az érdekvédelmi szervezetek vezetői csütörtökön egyértelművé tették, hogy a bérek 25 százalékos emelését és egy olyan jogszabály elfogadását kérték a kormánytól, amelyik szavatolja, hogy a pályakezdő pedagógusok fizetése az országos bruttó átlagbérnek megfelelő összeg lesz. Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke csütörtökön elmondta, azt nem tudják elfogadni, hogy a pályakezdő pedagógusok bére nagy arányban, de a többi tanáré csak kis mértékben növekedjen.
Tiltakozó pedagógusok várták csütörtökön délután a metrószerződés aláírására a kincses városba érkezett Nicolae Ciucă miniszterelnököt. A szakszervezetek ezúttal is közölték vele, hogy elutasítják a kormány ajánlatát.
Nem tartják kielégítőnek a kormány ajánlatát a pedagógusszakszervezetek, ezért nem vetnek véget a hétfő óta tartó országos sztrájknak.
Cseke Attila fejlesztési minisztert Târgu Jiu (Zsilvásárhely) díszpolgárává avatták vasárnap.
Az év első négy hónapjában a rendőrök 3788 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki családon belüli erőszak miatt; ezek közül 1464-ből bírósági távoltartási végzés lett – számolt be vasárnap a Román Rendőrség.
Nicușor Dan az erdélyi magyaroknak is köszönetet mondott a megismételt romániai elnökválasztás vasárnap tartott döntő fordulójában rá leadott szavazataikért. „Együtt sikerülni fog!” – üzente magyarul.
Kedden kezdődnek a kormányalakítást előkészítő tárgyalások a pártok képviselőivel – jelentette be szombaton Nicușor Dan.
A magukat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) alkalmazottainak kiadó telefonos csalókra figyelmezteti az intézmény a romániai vállalkozókat.
Befolyással üzérkedés gyanúja miatt őrizetbe vették a korrupcióellenes ügyészek az ANAF csalásellenes igazgatóságának egyik ellenőrét. A gyanú: több ízben is pénzt fogadott el egy nőtől, hogy „megvédje” annak vállalkozásait az adóellenőrzések során.
Daniel David oktatási miniszter csütörtök este kilátásba helyezte az iskolákban vagy az egyetemeken áltudományos nézeteket népszerűsítő tanárok szankcionálását.
Nicușor Dan megválasztott államfő hétfői hatállyal lemondott a főpolgármesteri tisztségéből.
Viharos időjárásra figyelmeztető elsőfokú riasztást bocsátott ki pénteken a meteorológiai szolgálat az egész országra.
Nicușor Dan megválasztott államfőcsütörtök este kijelentette, hogy kötelessége tiszteletben tartani Románia szerződésekben rögzített vállalásait, ugyanakkor megjegyezte, hogy Bukarest továbbra is nagyon jó kapcsolatokra törekszik Izraellel.
szóljon hozzá!