Fotó: FSLI/Facebook
Nem tartják kielégítőnek a kormány ajánlatát a pedagógusszakszervezetek, ezért nem vetnek véget a hétfő óta tartó országos sztrájknak.
2023. május 25., 12:082023. május 25., 12:08
2023. május 25., 17:592023. május 25., 17:59
A kormány csütörtök délután négy órától újabb egyeztetésre hívta a tanügyi szakszervezetek képviselőit, miután azok elutasították az előző napi ajánlatot.
Az érdekképviseletek jelezték: elmennek a találkozóra, amelyen a kormányt a kormányfőtitkár, valamint az oktatási, a pénzügyi, a munkaügyi és a beruházásokért és európai uniós projektekért felelős miniszter képviseli.
A sztrájk folytatását csütörtökön délben Bukarestben, a kormánypalota elé összehívott tüntetésen jelentették be az oktatási szakszervezetek vezetői. Mint arról beszámoltunk, a pedagógusok nagyobb béreket követelnek. A kezdő tanárok számára nettó 4000, a legalább 25 év szolgálati idővel rendelkező pedagógusok számára pedig 7000 lejes fizetést akarnak.
Tüntetést tartanak csütörtökön a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az oktatási szakszervezetek, itt adnak majd választ a kormány szerda esti ajánlatára – jelentették be a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség vezetői.
„Úgy döntöttünk, hogy válaszolunk a kormánynak az este bejelentett ajánlatra.
szögezte le a Spiru Haret pedagógusszakszervezet vezetője, Marius Nistor. Az érdekképviseletek szerint a sztrájk már nem csupán a bérkövetelésekhez kapcsolódik. „A méltóságért sztrájkolunk, azok társadalmi státusáért, akik az oktatásban dolgoznak. Ezt a sztrájkot a tiszteletért szerveztük” – tette hozzá.
A szakszervezeti vezető ezt követően leszögezte: a kormány hozzáállása miatt a Képzett Románia program értelmetlenné vált, az ország pedig a Bukott Románia állapot felé halad.
Fotó: FSLI/Facebook
Ezért szimbolikus gesztusként elhelyezte a földön a Képzett Románia program egy példányát, mellé pedig golyóstollakat helyezett, amelyekkel a kormány tagjai megírhatják a lemondásukat. Megjegyezte: a kormánynak a diákok és a szülők előtt is felelnie kell, és amíg nem áll elő újabb javaslattal, a sztrájk folytatódik. Egyúttal elutasította a vádakat, hogy a sztrájkoló szakszervezeteket Oroszország manipulálja.
Azt is kijelentette: a társadalomnak nem szabadna közömbösnek lennie az oktatási rendszer alulfinanszírozottságával szemben.
Hozzátette:
Nem sokkal délután egy óra előtt a mintegy hatezer tüntető pedagógus elindult a kormánypalota elől a parlament felé, hogy ott folytassa a demonstrációt.
A bejelentést megelőzően Dan Cărbunaru kormányszóvivő közölte, a kormány emelni akar és emelni is fog a tanárok fizetésén.
Rámutatott, július 15-éig elkészül az új közalkalmazotti bértörvény tervezete, amelybe a tanügyi alkalmazottak által kért béremeléseket is belefoglalják.
– emlékeztetett a szóvivő a kormány szerda este ismertetett ajánlatára.
Klaus Iohannis csütörtökön azt üzente a tanároknak, szülőknek és diákoknak, hogy javulni fognak a dolgok az oktatási rendszerben, és megismételte, hogy a pedagógusok béremelési követelései jogosak, de a problémát nem lehet azonnal megoldani. A Nagyszebenben nyilatkozó államfő az Agerpres szerint kifejtette: a közvélemény talán nehezen érti meg, hogy a tanárok azt a közalkalmazotti kategóriát jelentik, amelyik keveset keres, de „mindent megad a közösségnek”. Ugyanakkor szerinte a hazai oktatás problémái egyik napról a másikra nem orvosolhatók. Emlékeztetett arra, hogy a kormány ígért néhány gyors intézkedést, de a pedagógusok gondjainak egy része csak hosszú távon oldhatók meg.
„Megvan a politikai akarat, hogy ezeket a lépéseket megtegyük, és a tárgyalásokat úgy kell lefolytatni, hogy közös következtetésre jussunk és megállapodjunk egy menetrendben. Hogy pontosan tudjuk, mikor és mit lehet tenni. Természetesen a szakszervezetek mindig sokat akarnak, és ha lehet, sok pénzt kérnek. (...) A bérkövetelések egy olyan problémát jelentenek, amit nem lehet azonnal megoldani. De meggyőződésem, hogy ezek a kérdések a nem túl távoli jövőben megoldódnak, azt nem állítom, hogy fél év múlva vagy egy év múlva...” – fogalmazott Iohannis.
Az államfő arra kérte a tanárokat, a szülőket és a diákokat, hogy bízzanak az oktatás helyzetének javulásában. „Meggyőződésem, hogy a tanárok bérezése is javulni fog, mert ezt a lépést meg kell tennünk Romániában” – tette hozzá. Iohannis elmondta azt is: meglepte, hogy a sztrájk szervezői közül senki sem vette észre vagy mutatott rá arra, hogy a parlament ebben az időszakban fogadta el az új oktatási törvényeket. „Azt vártam volna, hogy legalább mellékesen szóba kerül ez is. Hosszú idő óta ez az első alkalom, hogy az oktatási törvényeket rendes eljárás keretében fogadta el a parlament” – jegyezte meg.
Mint arról beszámoltunk, a kormány szerdán este jelezte: jelen pillanatban nem áll módjában béremelést eszközölni az oktatási dolgozók számára, viszont a pedagógusoknak évi 2500, a kisegítő személyzetnek 1000 lejes bónuszt ajánl.
A megbeszéléseket követően Marian Neacșu kormányfőtitkár újságíróknak elmondta: jelenleg nem lehetséges a béremelés a közalkalmazottak esetében, és új bérpótlékokat sem áll módjában nyújtani a kormány. Mindezt azzal magyarázta, hogy az Európai Bizottsággal egyeztetett országos helyerállítási és rezilienciaterv (PNRR) értelmében nincs mód fizetésemelésekre a közszférában. A kormányfőtitkárság vezetője közölte, a kabinet elsősorban azt tudja felvállalni, hogy az oktatás prioritást fog élvezni az egységes bérezési törvény megalkotásakor. Ezen túlmenően évente két alkalommal, kártyára adandó bónuszt ajánlanak a május 22-én munkabeszüntetést kirobbantó pedagógusoknak.
„A pedagógusok méltóságának újraértelmezése érdekében ugyanakkor a kormány másik ajánlata szakmai utalványkártyára vonatkozik, amit júniusban és októberben kapnának, és szakmai célokra használhatnak” – ismertette a kormány javaslatát Marian Neacșu kormnyfőtitkár. Hozzátette,
A kormányfőtitkár elmondta, hogy a juttatáshoz szükséges források egy részét európai uniós alapokból, a másik részét az állami költségvetésből biztosítanák. Ez a kormány végső kínálata” – szögezte le a kormányfőtitkár.
A bukaresti kormánynak jelen pillanatban nem áll módjában béremelést eszközölni az oktatási dolgozók számára, viszont a pedagógusoknak évi 2500, a kisegítő személyzetnek 1000 lejes bónuszt ajánl.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!