Fotó: FSLI/Facebook
Nem tartják kielégítőnek a kormány ajánlatát a pedagógusszakszervezetek, ezért nem vetnek véget a hétfő óta tartó országos sztrájknak.
2023. május 25., 12:082023. május 25., 12:08
2023. május 25., 17:592023. május 25., 17:59
A kormány csütörtök délután négy órától újabb egyeztetésre hívta a tanügyi szakszervezetek képviselőit, miután azok elutasították az előző napi ajánlatot.
Az érdekképviseletek jelezték: elmennek a találkozóra, amelyen a kormányt a kormányfőtitkár, valamint az oktatási, a pénzügyi, a munkaügyi és a beruházásokért és európai uniós projektekért felelős miniszter képviseli.
A sztrájk folytatását csütörtökön délben Bukarestben, a kormánypalota elé összehívott tüntetésen jelentették be az oktatási szakszervezetek vezetői. Mint arról beszámoltunk, a pedagógusok nagyobb béreket követelnek. A kezdő tanárok számára nettó 4000, a legalább 25 év szolgálati idővel rendelkező pedagógusok számára pedig 7000 lejes fizetést akarnak.
Tüntetést tartanak csütörtökön a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az oktatási szakszervezetek, itt adnak majd választ a kormány szerda esti ajánlatára – jelentették be a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség vezetői.
„Úgy döntöttünk, hogy válaszolunk a kormánynak az este bejelentett ajánlatra.
szögezte le a Spiru Haret pedagógusszakszervezet vezetője, Marius Nistor. Az érdekképviseletek szerint a sztrájk már nem csupán a bérkövetelésekhez kapcsolódik. „A méltóságért sztrájkolunk, azok társadalmi státusáért, akik az oktatásban dolgoznak. Ezt a sztrájkot a tiszteletért szerveztük” – tette hozzá.
A szakszervezeti vezető ezt követően leszögezte: a kormány hozzáállása miatt a Képzett Románia program értelmetlenné vált, az ország pedig a Bukott Románia állapot felé halad.
Fotó: FSLI/Facebook
Ezért szimbolikus gesztusként elhelyezte a földön a Képzett Románia program egy példányát, mellé pedig golyóstollakat helyezett, amelyekkel a kormány tagjai megírhatják a lemondásukat. Megjegyezte: a kormánynak a diákok és a szülők előtt is felelnie kell, és amíg nem áll elő újabb javaslattal, a sztrájk folytatódik. Egyúttal elutasította a vádakat, hogy a sztrájkoló szakszervezeteket Oroszország manipulálja.
Azt is kijelentette: a társadalomnak nem szabadna közömbösnek lennie az oktatási rendszer alulfinanszírozottságával szemben.
Hozzátette:
Nem sokkal délután egy óra előtt a mintegy hatezer tüntető pedagógus elindult a kormánypalota elől a parlament felé, hogy ott folytassa a demonstrációt.
A bejelentést megelőzően Dan Cărbunaru kormányszóvivő közölte, a kormány emelni akar és emelni is fog a tanárok fizetésén.
Rámutatott, július 15-éig elkészül az új közalkalmazotti bértörvény tervezete, amelybe a tanügyi alkalmazottak által kért béremeléseket is belefoglalják.
– emlékeztetett a szóvivő a kormány szerda este ismertetett ajánlatára.
Klaus Iohannis csütörtökön azt üzente a tanároknak, szülőknek és diákoknak, hogy javulni fognak a dolgok az oktatási rendszerben, és megismételte, hogy a pedagógusok béremelési követelései jogosak, de a problémát nem lehet azonnal megoldani. A Nagyszebenben nyilatkozó államfő az Agerpres szerint kifejtette: a közvélemény talán nehezen érti meg, hogy a tanárok azt a közalkalmazotti kategóriát jelentik, amelyik keveset keres, de „mindent megad a közösségnek”. Ugyanakkor szerinte a hazai oktatás problémái egyik napról a másikra nem orvosolhatók. Emlékeztetett arra, hogy a kormány ígért néhány gyors intézkedést, de a pedagógusok gondjainak egy része csak hosszú távon oldhatók meg.
„Megvan a politikai akarat, hogy ezeket a lépéseket megtegyük, és a tárgyalásokat úgy kell lefolytatni, hogy közös következtetésre jussunk és megállapodjunk egy menetrendben. Hogy pontosan tudjuk, mikor és mit lehet tenni. Természetesen a szakszervezetek mindig sokat akarnak, és ha lehet, sok pénzt kérnek. (...) A bérkövetelések egy olyan problémát jelentenek, amit nem lehet azonnal megoldani. De meggyőződésem, hogy ezek a kérdések a nem túl távoli jövőben megoldódnak, azt nem állítom, hogy fél év múlva vagy egy év múlva...” – fogalmazott Iohannis.
Az államfő arra kérte a tanárokat, a szülőket és a diákokat, hogy bízzanak az oktatás helyzetének javulásában. „Meggyőződésem, hogy a tanárok bérezése is javulni fog, mert ezt a lépést meg kell tennünk Romániában” – tette hozzá. Iohannis elmondta azt is: meglepte, hogy a sztrájk szervezői közül senki sem vette észre vagy mutatott rá arra, hogy a parlament ebben az időszakban fogadta el az új oktatási törvényeket. „Azt vártam volna, hogy legalább mellékesen szóba kerül ez is. Hosszú idő óta ez az első alkalom, hogy az oktatási törvényeket rendes eljárás keretében fogadta el a parlament” – jegyezte meg.
Mint arról beszámoltunk, a kormány szerdán este jelezte: jelen pillanatban nem áll módjában béremelést eszközölni az oktatási dolgozók számára, viszont a pedagógusoknak évi 2500, a kisegítő személyzetnek 1000 lejes bónuszt ajánl.
A megbeszéléseket követően Marian Neacșu kormányfőtitkár újságíróknak elmondta: jelenleg nem lehetséges a béremelés a közalkalmazottak esetében, és új bérpótlékokat sem áll módjában nyújtani a kormány. Mindezt azzal magyarázta, hogy az Európai Bizottsággal egyeztetett országos helyerállítási és rezilienciaterv (PNRR) értelmében nincs mód fizetésemelésekre a közszférában. A kormányfőtitkárság vezetője közölte, a kabinet elsősorban azt tudja felvállalni, hogy az oktatás prioritást fog élvezni az egységes bérezési törvény megalkotásakor. Ezen túlmenően évente két alkalommal, kártyára adandó bónuszt ajánlanak a május 22-én munkabeszüntetést kirobbantó pedagógusoknak.
„A pedagógusok méltóságának újraértelmezése érdekében ugyanakkor a kormány másik ajánlata szakmai utalványkártyára vonatkozik, amit júniusban és októberben kapnának, és szakmai célokra használhatnak” – ismertette a kormány javaslatát Marian Neacșu kormnyfőtitkár. Hozzátette,
A kormányfőtitkár elmondta, hogy a juttatáshoz szükséges források egy részét európai uniós alapokból, a másik részét az állami költségvetésből biztosítanák. Ez a kormány végső kínálata” – szögezte le a kormányfőtitkár.
A bukaresti kormánynak jelen pillanatban nem áll módjában béremelést eszközölni az oktatási dolgozók számára, viszont a pedagógusoknak évi 2500, a kisegítő személyzetnek 1000 lejes bónuszt ajánl.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!