Marius Nistor (középen) szerint a kormány térfelén pattog a labda
Fotó: Gov.ro
A bérek 25 százalékos emelését és egy olyan jogszabály elfogadását kérték a tanügyi szakszervezetek a kormánytól a csütörtöki tárgyalásokon, amelyik szavatolja, hogy a pályakezdő pedagógusok fizetése az országos bruttó átlagbérnek megfelelő összeg lesz.
2023. május 25., 20:142023. május 25., 20:14
2023. május 25., 20:492023. május 25., 20:49
A Victoria-palotában tartott egyeztetések után Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke a sajtónak elmondta, most a kormány térfelén pattog a labda. „Mi ismertettük álláspontunkat. Várjuk a kormány elemzését és a válaszát” – jelentette ki a szakszervezeti vezető. Hozzátette, hogy a pályakezdő tanároknak december végéig egy elfogadható fizetést kell biztosítani, mert január elsejétől hatályba kellene lépnie az új közalkalmazotti törvénynek.
Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke elmondta, hogy a szakszervezetek a 25 százalékos fizetésemelés mellett garanciát kérnek a kormánytól arra, hogy az új közalkalmazotti törvény az országos bruttó átlagbérnek megfelelő fizetést irányoz majd elő a pályakezdő pedagógusoknak, és ezzel arányosan növekszik a fokozatuknak és szolgálati idejük függvényében a tapasztaltabb tanárok bére is. „Azt nem tudjuk elfogadni, hogy a pályakezdő pedagógusok bére nagy arányban, de a többi tanáré csak kis mértékben növekedjen” – jegyezte meg.
„Minket azt érdekel, hogy a kormány olyan fontos döntéseket hozzon, amelyek ennek a jelentős munkaügyi konfliktusnak a lezárásához vezetnek. Ha érdekli őket, hogy mi történik a több mint 3 millió diákkal, a szülők millióival és a rendszerben dolgozó több százezer alkalmazottal, akkor a kormányfőcserének háttérbe kell szorulnia, és az elsődleges prioritásnak a probléma megoldásának kell lennie” – fogalmazott a szakszervezeti vezető. Elmondta azt is: a pedagógusok akkor fejezik be a sztrájkot, ha a kormány „világos választ ad a követeléseikre”.
Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség elnöke fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a kormány nagyon gyorsan el tudja végezni a tanárok kéréseivel kapcsolatos számításokat, és pénteken újra tárgyalóasztalhoz ülhetnek a felek. „Nem nehéz 1,25-tel beszorozni a jelenlegi béreinket, de ezt az elementáris műveletet mielőbb el kell végezni” – mondta Hadăr. Arra a kérdésre, hogy mit szól a miniszterelnök álláspontjához, amely szerint a kormány már mindent felajánlott, amit fel lehetett ajánlani, Marius Nistor úgy reagált: a kormányfőnek le kellene ereszkednie a realitás talajára. „Szeretném világossá tenni, hogy a kollégáink tiltakozása ebben a pillanatban már messze túlmutat a bérköveteléseken, és a méltóságról, a társadalmi megbecsülésről szól” – mondta a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke. Hozzátette: a kormány dolga, hogy milyen formában oldja meg a pedagógusok béremelését, de a szerdán felajánlott utalványkártyát a tanárok elfogadhatlannak tartják
A bukaresti kormány év végéig két részletben folyósítandó, 2500 lejes különjuttatást ígért a hétfő óta sztrájkoló pedagógusoknak, ezt azonban a szakszervezetek elutasították. Nicolae Ciucă miniszterelnök csütörtöki kolozsvári látogatása során megismételte az elmúlt napokban sokszor hangoztatott álláspontját, miszerint kormányának nem áll módjában emelni a pedagógusok – általában pedig a közalkalmazottak – bérét. „Arra kérem tanítóinkat, tanárainkat, értsék meg, hogy nem kényszeríthetnek bennünket ugyanazoknak a hibáknak az elkövetésére, amelyekben még volt részünk az elmúlt harminc évben” – fogalmazott meglehetősen homályosan a liberális kormányfő a kincses városban, miközben mintegy háromszáz pedagógus tüntetett a városháza előtt.
Tiltakozó pedagógusok várták csütörtökön délután a metrószerződés aláírására a kincses városba érkezett Nicolae Ciucă miniszterelnököt. A szakszervezetek ezúttal is közölték vele, hogy elutasítják a kormány ajánlatát.
Ciucă a kolozsvári polgármesteri hivatalban zárt ajtók mögött folytatott rövid megbeszélést a Szabad Tanügyi Szakszervezetek (FSLI) Kolozs megyei vezetőivel, akiknek továbbra is csupán fizetéskiegészítő, évi két alkalommal folyósítandó bónuszt ajánlott, a béremelést azonban továbbra is kizárta. A szakszervezetek képviselői az egyeztetést követően újságíróknak elmondták, megalázónak tartják a román kormány „szakmai kártyára” vonatkozó ajánlatát, és folytatják a sztrájkot. Lucia Cojocaru, a FSLI megyei elnöke hozzátette, elfogadható megoldásnak tartanák, ha június elsejei hatállyal életbe lépne az egységes bértörvény, ami nettó 4000 ezer lejben határozná meg egy kezdő pedagógus fizetését, a régiséggel rendelkező tanárokét pedig nettó 7000 lejben.
Csütörtökön Bukarestben több mint tízezer pedagógus tüntetett Bukarestben, ugyanakkor több tízezer tanügyi dolgozó vonult utcára az ország többi nagyvárosában is.
Nem tartják kielégítőnek a kormány ajánlatát a pedagógusszakszervezetek, ezért nem vetnek véget a hétfő óta tartó országos sztrájknak.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
szóljon hozzá!