Emil Boc polgármester fogadja a pedagógusok pfújolása közepette megérkezett Nicolae Ciucă kormányfőt és több miniszterét
Fotó: Rostás Szabolcs
Tiltakozó pedagógusok várták csütörtökön délután a metrószerződés aláírására a kincses városba érkezett Nicolae Ciucă miniszterelnököt. A szakszervezetek ezúttal is közölték vele, hogy elutasítják a kormány ajánlatát.
2023. május 25., 17:552023. május 25., 17:55
2023. május 25., 20:332023. május 25., 20:33
Mintegy háromszáz tanügyi dolgozó – pedagógusok és a kisegítő személyzet tagjai – tüntetett csütörtökön délután a kolozsvári polgármesteri hivatal előtt, pontosabban a Mócok úti városházával szembeni járdán. Ide „száműzték” ugyanis a Nicolae Ciucă miniszterelnökre váró demonstrálókat a rendvédelmi szervek kelentős létszámban kivonult képviselői, nem engedve a tiltakozókat közvetlenül a városháza elé.
Bár kissé távol tartották a tiltakozókat a városházától, a román miniszterelnök így is meghallotta a tanárok üzenetét Kolozsváron
Fotó: Rostás Szabolcs
A forgalmas sugárúton elhaladó autók közül nagyon sokan tülkölve üdvözölték a tüntetőket, így fejezve ki szolidaritásukat a munkabeszüntetéshez folyamodó pedagógusokkal.
Itt Emil Boc polgármester fogadta a miniszterelnököt, akinek jelenlétében nem sokkal később aláírta a 2,2 milliárd eurós költségvetésű metróépítési tervet a török társaság vezette konzorciummal. Az eseményen tett sajtónyilatkozatában Nicolae Ciucă megismételte az elmúlt napokban sokszor hangoztatott álláspontját, miszerint kormányának nem áll módjában emelni a pedagógusok – általában pedig a közalkalmazottak – bérét.
Fotó: Rostás Szabolcs
„Arra kérem tanítóinkat, tanárainkat, értsék meg, hogy nem kényszeríthetnek bennünket ugyanazoknak a hibáknak az elkövetésére, amelyekben még volt részünk az elmúlt harminc évben” – fogalmazott meglehetősen homályosan a liberális kormányfő. Közölte, nem fog olyasmit ígérni, amit nem lehet megvalósítani, és a tanárok megértését kérte. Hozzátette, továbbra is nyitott a tanügyi szakszervezetekkel való egyeztetésekre, és minden egyes esetben tisztességesen elmondta, mit tud ajánlani a kormány a jelenlegi helyzetben. A miniszterelnök szerint Romániának jelentős gazdasági növekedése volt az utóbbi időben, és az országnak továbbra is stabilitásra van szüksége mind gazdasági, mind szociális szempontból, hogy tovább fejlődhessen.
Ciucă a kolozsvári városházán zárt ajtók mögött folytatott rövid megbeszélést a Szabad Tanügyi Szakszervezetek (FSLI) Kolozs megyei vezetőivel, akiknek továbbra is csupán fizetéskiegészítő, évi két alkalommal folyósítandó bónuszt ajánlott, a béremelést azonban továbbra is kizárta.
Lucia Cojocaru szakszervezeti vezető megalázónak nevezte a kormány ajánlatát
Fotó: Rostás Szabolcs
A szakszervezetek képviselői az egyeztetést követően újságíróknak elmondták, megalázónak tartják a román kormány „szakmai kártyára” vonatkozó ajánlatát, és folytatják a sztrájkot. Lucia Cojocaru, a FSLI megyei elnöke hozzátette, elfogadható megoldásnak tartanák, ha június elsejei hatállyal életbe lépne az egységes bértörvény, ami nettó 4000 ezer lejben határozná meg egy kezdő pedagógus fizetését, a régiséggel rendelkező tanárokét pedig nettó 7000 lejben.
A tüntetők a Kolozs megyei prefektúra épülete elé vonultak zászlókkal, transzparensekkel, sípokat és vuvuzelákat fújva. A kezükben tartott táblákon olyan feliratok voltak, mint „A Képzett Románia utcára hívja a tanárokat”, „Hivatásom és a gyerekek iránti tiszteletből”, „Ha nincs pénz oktatásra, vágjátok le a különnyugdíjakat!”, „Folytatódik az általános sztrájk!” A tüntetés egy időre megbénította a forgalmat a kincses városban, több száz méteres autósor alakult ki.
Fotó: Rostás Szabolcs
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti kormány év végéig két részletben folyósítandó, 2500 lejes különjuttatást ígért a hétfő óta sztrájkoló pedagógusoknak. Az iskolai kisegítő személyzetnek 1000 lejes prémiumot irányoztak elő, amelyet – a pedagógusokhoz hasonlóan – két részletben, júniusban és októberben folyósítanak majd az év elején bevezetett úgynevezett energiakártyákhoz hasonló utalványok formájában. A kormány az iskolai kisegítő személyzet fizetését is a hatályos bértábla legfelső fokára készül emelni, és ezáltal a romániai oktatási rendszerben dolgozó 300 ezer alkalmazott mindegyike a hatályos bértábla által megengedett legmagasabb bérezési szintre kerülne.
Nem tartják kielégítőnek a kormány ajánlatát a pedagógusszakszervezetek, ezért nem vetnek véget a hétfő óta tartó országos sztrájknak.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
szóljon hozzá!