Lecserélik a régi típusú személyi igazolványokat
Fotó: Veres Nándor
Románia 2021 augusztusától kezdődően köteles lesz elektronikus személyazonossági igazolványokat kibocsátani, a belügyminisztérium pedig a jövő héten közvitára bocsátja az okmány bevezetését célzó kormányrendelet-tervezetet – jelentette be pénteken Marcel Vela tárcavezető.
2020. január 17., 19:302020. január 17., 19:30
Az Európai Unió 2019 júliusában elfogadott rendelete értelmében Romániának is fel kell zárkóznia az uniós törvényekhez ezen a téren, ennek megfelelően a jövő év augusztástól köteles áttérni az elektronikus személyi igazolványra. „Ez azt jelenti, hogy gyorsan meg kell tennünk a jogalkotási és műszaki lépéseket. Az elektronikus személyi igazolvánnyal a román állampolgároknak egyszerűbbé válik az utazás az Európai Unió területén” – idézte az Agerpres hírügynökség Velát, aki a tárca székhelyén tartott sajtótájékoztatót.
Emellett az elektronikus személyi leegyszerűsíti az ügyintézést belföldön és az együttműködést a külföldi hatóságokkal – mutatott rá a miniszter. Marcel Vela hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az új igazolvány – a beültetett mikrocsipen keresztül – lehetővé teszi a tulajdonos számára az egészségügyi biztosítás informatikai platformon való hitelesítést. Közölte, azok számára, akik valamilyen okból nem akarnak elektronikus személyazonossági igazolványt, továbbra is ki lehet állítani a jelenlegi egyszerű, kártya típusú igazolványt. „Szeretném azonban felhívni a figyelmet arra, hogy a régi típusú, mikrocsip nélküli személyivel a jövő évtől már nem lehet átlépni az országhatárt, azaz nem lehet útlevél helyett használni” – fogalmazott a belügyminiszter.
Marcel Vela szavait a belügyi tárca úgy pontosította, hogy a román állampolgárok 2021. augusztus 3-a után az elektronikus személyi igazolványon és az útlevélen kívül csak azokkal a kártya típusú személyi igazolványokkal léphetnek ki az országból, amelyeket addig az időpontig állítottak ki, és még érvényesek. Vagyis a 2021. augusztus 2-át követően kibocsátott, jelenleg is forgalomban lévő kártya típusú személyi igazolványok már nem használhatóak majd útlevél helyett.
A bukaresti belügyminisztérium jövő kedden közvitát szervez a tervezetről; módosító javaslatokat keddig várnak.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!