A barnamedvék száma Romániában jelenleg meghaladhatja a 12 ezret, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne
Fotó: Tuchiluș Alex
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
2025. április 24., 21:192025. április 24., 21:19
Mircea Fechet emlékeztetett arra, hogy nemrégiben az Európai Unióban együttdöntési eljárással a farkasok védettségi státuszát a „szigorúan védett” helyett „védett” kategóriába sorolták vissza – írta az Agerpres.
mert – legalábbis ami a két faj romániai populációit illeti – a medveállomány a farkasoknál kedvezőbben konzerválódott.
Fechet elmondta, hogy javaslatát már az uniós környezetvédelmi tanács ülésén is ismertette. Ám szerinte az esetleges elfogadásáig
Ezért a minisztérium közvitára bocsátott egy sürgősségirendelet-tervezetet, amely kiiktatná a fokozatosság elvét a medvék elleni védekezésből, és a polgármesterekre bízza annak eldöntését, hogy elkergetik, befogják vagy kilövik a településre bejáró nagyvadakat – részletezte.
Egy korábbi sajtótájékoztatóján Mircea Fechet egy felmérésre hivatkozva elmondta, hogy a barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne.
Miután tudományosan is igazolták, hogy több mint 10 ezer medve él Romániában, Tánczos Barna reméli, hogy a hatóságok meghozzák a szükséges intézkedéseket az emberéletek és a gazdák termésének védelme érdekében.
Megerősítette George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, hogy államfővé választása esetén Călin Georgescut bízza meg kormányalakítással.
A fősodratú pártokból való kiábrándultság vezetett a megismételt romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójának némileg meglepő eredményéhez, a magyarokat csak kis mértékben lehetett mozgósítani magyar jelölt híján – elemzés.
Kelemen Hunor kedden kijelentette, hogy az RMDSZ számára Nicușor Dan elnökválasztási győzelme az elsődleges, de ehhez a független jelöltnek megfelelő mozgósítással több millió szavazatot kell szereznie.
Ionuț Moșteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője szerint egy Ilie Bolojan vezette PSD–PNL–USR-kormány lenne a legmegfelelőbb konstrukció a jelenlegi helyzetben.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a második elnökválasztási fordulóba bekerült jelöltje kedden kijelentette, készen áll elkezdeni a kampányvitákat ellenfelével, Nicușor Dannal.
Cătălin Predoiu miniszterelnök-helyettest, belügyminisztert, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökét nevezte ki ügyvivő miniszterelnökké kedden Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Egyöntetűen Nicușor Dan támogatása mellett döntött a PNL vezetősége – jelentette be Cătălin Predoiu, a párt ideiglenes elnöke.
A romániai elnökválasztás kulcsfontosságú aspektusait nem felügyelték kellőképpen, a hatóságok reakciója pedig javult ugyan, de erőtlen és átláthatatlan volt – állapította meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ).
Az egyedüli helyes döntés, ha a második fordulóban a magyarellenes jelölt ellen szavazunk, és Nicușor Dant támogatjuk! – írja az RMDSZ honlapján közzétett nyílt levelében Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
A második fordulóba jutott független államelnökjelölt, Nicuşor Dan hétfőn délután tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, a romániai társadalomnak szüksége van vitára, és ő optimista, hogy az állampolgárok május 18-án helyesen fognak dönteni.
szóljon hozzá!