Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint nagyot hibázott a ploiești-i bíró
Fotó: Facebook/Radu Marinescu
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is. Az ellenzéki pártok képviselői üdvözölték a ploiești-i ítélőtábla ítéletét.
2025. április 24., 20:562025. április 24., 20:56
2025. április 24., 22:362025. április 24., 22:36
Nagy vihart kavart a politikusok és jogászok között a a ploiești-i ítélőtábla csütörtöki ítélete, amely felfüggesztette az elnökválasztást érvénytelenítő tavaly decemberi 6-i alkotmánybírósági határozatot. A bíróságok portálján közzétett adatok szerint a határozatot egy Gheorghită Popescu nevű magánszemély támadta meg az ítélőtáblánál, amelynek az ítélete 5 napon belül megfellebbezhető a legfelsőbb bíróságon.
Az ítéletre elsőként Tudorel Toader, az Alkotmánybíróság volt bírája reagált, aki szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon.
Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is, aki szerint a jelenlegi törvények nem teszik lehetővé, hogy a közigazgatási bíróság felfüggessze vagy megsemmisítse az alkotmánybíróság határozatait.
A B1TV-nek nyilatkozó tárcavezető elmondta, hogy az igazságügyi minisztérium elemezni fogja az ítélet meghozatalának körülményeit és annak a lehetőségét, hogy fegyelmi vizsgálatot indítson ebben az ügyben. ,,Az alkotmánybíróság határozatai nem támadhatók meg a közigazgatási bíróságon" – szögezte le.
Hozzátette, hogy a májusi elnökválasztást nem érinti a ploiești-i ítélőtábla döntése, mert az ítélet nem terjed ki a választás megszervezéséről szóló kormányhatározatok felfüggesztésére. ,,Tehát az elnökválasztást megtartjuk" – jelentette ki.
Ezzel szemben
Victor Ponta független államfőjelölt azt írta közösségi oldalán, hogy ,,pozitív politikai megoldás lenne, ha erről a bírák döntenek”. Bejegyzésében emlékeztetett arra a korábbi álláspontjára, miszerint az elnökválasztás november 24-i első fordulóját nem lett volna szabad érvényteleníteni. Szerinte a döntés hátterében az állt, hogy a kormánypártoknak nem jutott be jelöltjük a második fordulóba.
Ponta felszólította Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu miniszterelnököt és Cătălin Predoiu belügyminisztert, hogy ,,sürgősen mutassák meg, miként menthető meg a romániai demokrácia és a jogállamiság".
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ha a legfelsőbb bíróság fenntartja a ploiești-i ítélőtábla döntését, akkor a tavalyi elnökválasztásról való kizárásáról szóló határozat is érvényét veszti. ,,Majd kezdjük elölről az egészet. Ez nem Kafka! Ez Șoșoacă! Utolért benneteket az átkom! Semmi nem lesz a választásaitokból, amíg nem szolgáltattok igazságot" – fogalmazott.
Üdvözölte a Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă a ploiești-i ítélőtábla csütörtöki döntését. ,,Ma egy bírónak volt bátorsága az igazság mellett dönteni. Ma egy bíró megmentette a román igazságszolgáltatás becsületét” – írta Gavrilă egy Facebook-bejegyzésben. Korábban kijelentette, hogy a tavalyi választások érvénytelenítését csak az eltörölt második forduló megszervezésével lehet jóvá tenni, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
A ploiești-i regionális ügyészség megfellebbezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének döntését az elnökválasztást érvénytelenítő tavaly decemberi 6-i alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről – tájékoztatott csütörtök este a legfőbb ügyészség.
Tavaly decemberben a román alkotmánybíróság – két nappal az elnökválasztás második fordulója előtt – érvénytelenítette a november 24-i első forduló eredményét. A taláros testület arra hivatkozott, hogy a legfelsőbb védelmi tanács szerint a legtöbb szavazatot szerző Călin Georgescu független jelölt közösségi oldalakon folytatott választási kampányát illegális finanszírozás és nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi beavatkozás segítette.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtök este közölte, hogy az ország összes választási irodája folytatja a tevékenységét az elnökválasztási törvény és más jogszabályok előírásainak megfelelően.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtök este közölte, hogy az ország összes választási irodája folytatja a tevékenységét az elnökválasztási törvény és más jogszabályok előírásainak megfelelően.
A ploiești-i ítélőtábla egyik bírája csütörtökön felfüggesztette az elnökválasztást érvénytelenítő tavaly decemberi 6-i alkotmánybírósági határozatot.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy elutasította a Romsilva idei költségvetés-tervezetét.
Sorin Ion oktatási államtitkár csütörtökön bejelentette, hogy július elején rendkívüli képességfelmérő vizsgát szerveznek a nemzetközi versenyeken részt vevő nyolcadikosok számára.
Nemzeti gyásznap lesz Romániában április 26-a, Ferenc pápa temetésének napja – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) csütörtökön bejelentette, hogy kezdeményezte a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelenlegi tevékenysége és elnökválasztási kampánya finanszírozásának ellenőrzését.
A lakcímadatokat nem tartalmazó elektronikus személyi igazolvánnyal rendelkező választópolgárok voksolási eljárásával kapcsolatos tájékoztatást adott ki szerdán a Központi Választási Iroda (BEC).
A legfőbb ügyészség csütörtökön 60 nappal meghosszabbította Călin Georgescu bűnügyi felügyeletét – értesült az Agerpres hírügynökség.
A kormánykoalíció választási visszaéléseket elkövetve lehetetlenítené el az ellenzéket és szerezne totális hatalmat – vádolta meg a hatalmon levő román pártokat Traian Băsescu volt államfő.
szóljon hozzá!