Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter
Fotó: Facebook/Sorin Mihai Cimpeanu
Az oktatási minisztérium támogatja az Életre nevelés című kötelező tantárgy bevezetését, amely több modulból állna, melyek között szerepel a szexuális nevelés, egészségügyi nevelés is, és állampolgári ismeretek, egészséges táplálkozás, közlekedésbiztonság és elsősegélynyújtás oktatása – jelentette ki szerdán Sorin Cîmpeanu szakminiszter.
2021. június 23., 11:462021. június 23., 11:46
2021. június 23., 11:522021. június 23., 11:52
Az Agerpres hírügynökségnek elküldött nyilatkozatában a miniszter leszögezi, hogy az oktatási törvény értelmében Romániában az iskolai keret- és tantervek kidolgozása a tanügyminisztérium szakembereinek a hatáskörébe tartozik. Az oktatási törvény 5. cikkelyének első bekezdése pedig kimondja, hogy az oktatás területén eme törvény rendelkezései elsőbbséget élveznek minden más jogszabály rendelkezésével szemben. A tárcavezető szerint a jogszabályok közötti ellentmondások esetén az oktatási törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
A miniszter szerint a tantárgy a következő kötelező modulokból állna: polgári nevelés, egészségügyi nevelés, szexuális nevelés, egészséges táplálkozási ismeretek, elsősegélynyújtás ismeretek, jogi nevelés, pénzügyi nevelés, közlekedésbiztonsági ismeretek.
Elutasította a szenátus Klaus Iohannis államelnöknek a parlamenthez intézett felülvizsgálati kérelmét az iskolai szexuális nevelést akadályozó jogszabály ügyében, így a törvény továbbra is a szélesebb körű egészségügyi nevelést teszi lehetővé, amelyen a részvétel a szülői beleegyezéstől függ.
Mint már megírtuk, az iskolai szexuális nevelés bevezetéséről szóló törvényt tavaly márciusban szavazta meg a bukaresti parlament, így azt áprilisban Iohannis ki is hirdette. Ám a román ortodox egyház tiltakozásának hatására a parlament – a PSD kezdeményezésére – úgy módosította a jogszabályt, hogy a szexuális nevelés kifejezést egészségügyi nevelés kifejezésre cserélték, és az ezeken az órákon való részvételt a szülői beleegyezéstől tették függővé. A felsőház kedden elutasította az államelnöknek a parlamenthez intézett felülvizsgálati kérelmét, így a törvény továbbra is a szélesebb körű egészségügyi nevelést teszi lehetővé; az ügyben az alsóház a döntéshozó kamara.
Miközben kormányzati szinten még nem született döntés a témában, az ortodox egyház élesen kikelt az szexuális nevelés iskolai tantárgyként való bevezetése ellen.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!