Fotó: Haáz Vince
Elutasította a szenátus Klaus Iohannis államelnöknek a parlamenthez intézett felülvizsgálati kérelmét az iskolai szexuális nevelést akadályozó jogszabály ügyében, így a törvény továbbra is a szélesebb körű egészségügyi nevelést teszi lehetővé, amelyen a részvétel a szülői beleegyezéstől függ.
2021. június 22., 22:092021. június 22., 22:09
2021. június 22., 23:142021. június 22., 23:14
A szenátus első házként döntött az elnöki felülvizsgálati kérelem elutasításáról, később a képviselőház fogja kimondani a döntő szót. A keddi szavazáson 68 szenátor támogatta az elnöki felülvizsgálati kérelem elutasítását és a jogszabály megtartását a korábban elfogadott formában.
A kormánykoalíció harmadik tagját alkotó Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (PLUS) összeolvadása nyomán létrejött USR PLUS honatyái tartózkodtak.
Az iskolai szexuális nevelés bevezetéséről szóló törvényt tavaly márciusban szavazta meg a bukaresti parlament, így azt áprilisban Iohannis ki is hirdette, de a román ortodox egyház tiltakozásának hatására a parlament – a PSD kezdeményezésére – módosította a jogszabályt úgy, hogy a szexuális nevelés kifejezést egészségügyi nevelés kifejezésre cserélték, és az ezeken az órákon való részvételt a szülői beleegyezéstől tették függővé.
Miközben kormányzati szinten még nem született döntés a témában, az ortodox egyház élesen kikelt az szexuális nevelés iskolai tantárgyként való bevezetése ellen.
Az elnök szerint az egészségügyi nevelés gondolata ma már avítt, és nem felel meg a mai közegészségügyi követelményeknek. Emlékeztetett arra, hogy az egészségügyi nevelést 1990 előtt is használták, és akkor kizárólag a személyes higiéniára korlátozódott.
A szexuális nevelés iskolai bevezetését támogatók szerint erre azért volna szükség, mert így csökkenteni lehetne a kiskorú édesanyák számát, amely Romániában kiugróan magas. A tervezet ellenzői – így a román ortodox egyház – szerint ugyanakkor a szexuális nevelés eredményeként a gyerekek túl korán elveszítik ártatlanságukat, és megzavarja a természetes fejlődésüket.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!