Kizárva. Călin Georgescu már biztosan nem indulhat el a májusi elnökválasztáson
Fotó: Facebook/Călin Georgescu
Az alkotmánybíróság pénteken megindokolta döntését, amellyel helybenhagyta a Központi Választási Iroda (BEC) határozatát Călin Georgescu államelnök-jelöltségének elutasításáról.
2025. március 14., 15:192025. március 14., 15:19
Az indoklás lényege, hogy az új elnökválasztás kiírására a tavaly elnökválasztást érvénytelenítő 2024. december 6-i alkotmánybírósági határozat miatt volt szükség, és „megengedhetetlen” lenne most úgy tekinteni, hogy Călin Georgescu megfelel az elnökjelöltség feltételeinek.
Az elnökválasztást érvénytelenítő 2024. december 6-ai határozatot azért hozták, mert egy sor szabálytalanságot állapítottak meg, és ezt vették most is figyelembe a Georgescu jelöltségével kapcsolatban – magyarázza indoklásában a taláros testület.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett dokumentum idézte az alkotmánybíróság hivatkozott határozatát, amely szerint az elnökválasztási folyamat összes szakaszát a választási törvények megsértése és számos szabálytalanság jellemezte, amelyek
Mindezek együttesen a demokratikus választások alapvető elveinek megsértését eredményezték.
Az alkotmánybíróság elutasította Călin Georgescu fellebbezését az elnökjelöltségének érvénytelenítéséről szóló határozat ellen, így a szélsőjobboldali politikus nem indulhat az államfőválasztáson – közölte források szerint több bukaresti médium.
és megállapította, hogy az államnak az alkotmányos elvekre hivatkozva kötelessége megakadályozni a választási folyamatba való indokolatlan beavatkozásokat – olvasható az indoklásban.
Mint ismeretes, a Központi Választási Iroda március 9-én utasította el Călin Georgescu jelöltségének iktatását, a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megállapításainak figyelembevételével.
A BEC indoklása szerint a jelöltség iktatásának mérlegelésekor a BEC nem tekinthette fontosabbnak a formai szempontokat az alkotmánybíróság által már korábban eldöntött alapvető szempontoknál. Másfelől a jelöltsége iktatásának esetén előfordulhat az a helyzet, hogy ha senki nem fellebbezi meg az indulását az alkotmánybíróságon, és Călin Georgescu részt vesz a választáson, az eredményt az alkotmánybíróság kénytelen utólag érvényteleníteni,
Óriási visszaélések előtt nyitják meg az utat Călin Georgescu választásról való kizárásával – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt Románia-szakértő a Központi Választási Iroda (BEC) és az alkotmánybíróság döntése kapcsán.
A BEC megállapította, hogy az alkotmánybíróság ítélkezési gyakorlata szerint az elnökjelölteknek tisztelniük és védelmezniük kell a demokráciát. Călin Georgescu jelöltsége pedig nem felel meg a törvényes feltételeknek, mivel „a választási eljárás szabályainak megszegésével éppen a demokrácia védelmére vonatkozó kötelezettséget sértette meg (...)”, ugyanis a demokrácia a „tisztességes és a polgárok akaratát csorbítatlanul és egyenlően érvényesítő” választásokon alapul.
Döntése szerint az intézmény relevánsnak tartja, hogy a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat figyelembe vette a jelölt viszonyulását az államelnöki esküből fakadó kötelezettségeihez. Leszögezte azt is: ebben a határozatában az elnökválasztás érvénytelenítésével együtt az alkotmánybíróság Călin Georgescu jelöltségének jogszerűtlenségét is megállapította, ennek megfelelően elfogadhatatlan, hogy ugyanez a személy indulhasson az új elnökválasztáson.
Semmilyen nyomásgyakorlással nem lehet befolyásolni vagy fenyegetni az alkotmánybíróságot – szögezte le pénteken Marian Enache, a taláros testület elnöke.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!