Bogdan Aurescu a Külügyek Tanácsának brüsszeli ülésén
Fotó: Mae.ro
Bogdan Aurescu külügyminiszter az osztrák fél kérésére hétfőn, a Külügyek Tanácsának brüsszeli ülése alkalmával találkozott Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszterrel. A találkozón Románia schengeni csatlakozásáról volt szó.
2022. december 13., 11:482022. december 13., 11:48
2022. december 13., 11:512022. december 13., 11:51
A külügyi tárca tájékoztatása szerint Aurescu már két nappal ezelőtt is beszélt telefonon osztrák hivatali kollégájával. A hétfői találkozón a román külügyminiszter részletesen kifejtette Bukarest álláspontját azzal kapcsolatban, hogy Ausztria leszavazta Románia csatlakozását a schengeni térséghez.
Aurescu ismételten rámutatott, hogy az osztrák fél állításai, miszerint Románia részese az Ausztriába tartó migrációs hullám előidézésének, nincsenek összhangban sem az illetékes európai hatóságok – a Frontex, az Europol és az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége – statisztikáival és értékeléseivel, sem a schengeni csatlakozás feltételeit vizsgáló küldöttségek jelentéseivel, amelyek nagyon pozitívan értékelték azt a módot, ahogyan Románia kezeli a migrációs kérdést.
A román diplomácia vezetője emlékeztette tárgyalópartnerét, hogy Románia nyitottan viszonyult Ausztria migrációval kapcsolatos aggályaihoz, intézkedéseket és együttműködési módokat javasolt. „A schengeni csatlakozás azonban nem köthető mesterségesen olyan kérdésekhez, amelyekért Románia nem felelős” – fogalmaz a külügyi tárca.
Ugyanakkor határozottan cáfolta azokat a híreszteléseket, melyek szerint a döntés következtében rossz bánásmódban részesülnének Romániában működő osztrák cégek.
A romániai közúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CNAIR) az első állami nagyvállalat, amely szankcionálja Ausztriát amiatt, hogy meghiúsította az ország csatlakozását a schengeni övezethe: bezárja az összes számláját az Erste csoporthoz tartozó BCR-nél.
A román külügyminiszter kijelentette, Bukarest minden lehetséges úton a helyzet holtpontról való kimozdítására fog törekedni; ugyanakkor úgy vélekedett, Ausztriának konstruktív hozzáállással kell együttműködésre és a december 8-án megfogalmazott álláspontjának felülvizsgálatára törekednie.
Az osztrák fél megismételte az Európai Bizottsággal szembeni elvárásait, és elismerte, hogy aggodalmainak eloszlatása irányába a Bizottság már tett egy lépést azáltal, hogy munkatervet javasolt a nyugat-balkáni útvonalon történő migráció kezelésére.
„A két miniszter megállapodott abban, hogy továbbra is tartják a kapcsolatot” – olvasható a román külügy tájékoztatásában.
Svájc támogatja Románia gazdasági felzárkózását és schengeni integrációs törekvéseit – hangoztatta hétfőn Bukarestben Ignazio Cassis, a Svájci Államszövetség elnöke.
Klaus Iohannis államfő hétfő este azt nyilatkozta, hogy „dühös és csalódott”, amiért Románia nem kapta meg a schengeni csatlakozáshoz szükséges egyöntetű támogatást a tagállamok részéről, de hozzátette, eltökélt szándéka „továbbvinni az ügyet”
Lucian Bode belügyminiszter a Gerhard Karner osztrák hivatali kollégájához címzett nyílt levelében „mélységes felháborodásának” adott hangot amiatt, hogy az EB Bel- és Igazságügyi Tanácsának ülésén Románia schengeni csatlakozása ellen szavazott.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!