Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államfő hétfő este azt nyilatkozta, hogy „dühös és csalódott”, amiért Románia nem kapta meg a schengeni csatlakozáshoz szükséges egyöntetű támogatást a tagállamok részéről, de hozzátette, eltökélt szándéka „továbbvinni az ügyet”, amíg az országot befogadják a belső határellenőrzés nélküli övezetbe.
2022. december 12., 21:542022. december 12., 21:54
2022. december 13., 11:412022. december 13., 11:41
A Cotroceni-palotában adott sajtónyilatkozatában az államfő rámutatott, Románia aktívan részt vesz az illegális migráció elleni küzdelemben, ezért mindenki értetlenül áll a múlt heti döntés előtt. „A politikában azonban nem számít, hogy dühös, frusztrált vagy boldog vagy. Minket, politikusokat azért választanak meg, hogy megoldjuk a közösség, a nemzet problémáit, és én ezt fogom tenni a jövőben is” – fogalmazott a román elnök.
Iohannis beszélt arról is, hogy az Európai Tanács ezen a héten sorra kerülő ülésén fel fogja vetni a témát, minden bizonnyal vitázni fognak róla, újabb szavazás azonban csak a Bel- és Igazságügyi Tanács következő ülésén esedékes. Mint mondta, Románia schengeni csatlakozása stratégiai célkitűzés marad, amelynek eléréséért a kormány és az államelnöki hivatal is tovább dolgozik.
Az államfő elismerte, hogy a migráció problémát jelent az Európai Unió számára, de hangsúlyozta, nem Románia tehető felelőssé az illegális migrációért. „Bukarest nagyon aktívan hozzájárul az illegális migráció megfékezéséhez, ezért nem érdemelte meg az elutasítást” – idézte az Agerpres hírügynökség az államfőt.
„Nyilvánvalóan mindent megteszünk, hogy megoldást találjunk – természetesen diplomáciai úton – erre a problémára. A konkrét lépéseket menet közben megbeszéljük. Ma nem fogok konkrétumokat mondani, de szerdán valószínűleg ismertetek két-három intézkedést, amelyet kezdeményezni fogok, hogy előrelépést érjünk el a schengeni csatlakozás ügyében” – fogalmazott Klaus Iohannis.
Egyébként egy hétfőn ismertetett közvélemény-kutatás eredménye arról árulkodik, hogy a román állampolgárok többsége, 23 százaléka Klaus Iohannist teszi felelőssé a schengeni csatlakozás kudarcáért. A megkérdezettek 12 százaléka a teljes politikai osztályt, 9 százaléka a bukaresti kormányt, 7 a kereskedelmi társaságok érdekeit, illetve Nicolae Ciucă kormányfőt, 5 százalék Bogdan Aurescu külügyminiszter, míg 4 százalék Lucian Bode belügyminisztert okolja amiatt, hogy Románia nem tagja a térségnek. A felmérést a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) megrendelésére a CURS közvélemény-kutató cég készítette december 9. és 11. között.
Az elnökjelölti iratcsomók benyújtásának határideje szombat éjfélkor lejárt.
Több ezren vettek részt szombat este egy Európa-párti tüntetésen a bukaresti kormánypalota előtti téren.
Ukrajna további támogatását, valamint a tartós és igazságos béke megteremtését szorgalmazta Ilie Bolojan ügyivő államfő szombaton a Keir Starmer brit miniszterelnök által összehívott online megbeszélésen.
Központi Választási Iroda (BEC) szombaton bejelentette, hogy a nyomozó hatósághoz fordul John-Ion Banu-Muscel független elnökjelölt támogatói listáinak ügyében.
A meteorológiai szolgálat szombati előrejelzése szerint kedd reggelig az egész országban kiadós esők, lehűlés és vegyes halmazállapotú csapadék várható.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi szombaton a Facebook-oldalán bejelentette, hogy a Központi Választási Iroda jóváhagyta az indulását az elnökválasztáson.
Az SOS Románia párt elnöke, Diana Șoșoacă jelöltségét elutasította, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion jelöltségét pedig jóváhagyta szombati ülésén a Központi Választási Iroda (BEC).
Iktatta péntek este a Központi Választási Iroda (BEC) Victor Ponta jelöltségét a májusi elnökválasztásra.
Ilie Bolojan ideiglenes államfő és Marcel Ciolacu miniszterelnök is köszöntötte a romániai magyar közösséget március 15-e alkalmából.
Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje március 15-i üzenetében magyarul szólította meg „magyar barátait”.
szóljon hozzá!