Alaptörvénybe ütközőnek nyilvánította hétfőn a bukaresti alkotmánybíróság a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárási törvénykönyv módosítását. A taláros testület hét halasztást követően döntött a vitatott módosítások elutasításáról.
2019. július 29., 14:172019. július 29., 14:17
2019. július 29., 15:272019. július 29., 15:27
Az alkotmánybíróság a Klaus Johannis államelnök, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által benyújtott keresetek ügyében foglalt állást, az óvások a korrupciós tettek megelőzésére és büntetésére, valamint az igazságszolgáltatás megszervezésére vonatkoztak.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) alkotta kormánykoalíció már tavaly nyáron módosította a Btk. és a büntetőeljárási törvénykönyv számos előírását, ám ezek jelentős része akkor is alkotmányellenesnek bizonyult. Idén áprilisban a koalíció megpróbálta megmenteni azokat a módosításokat, amelyek tavaly nem akadtak fenn az alkotmányossági szűrőn, de amelyekkel szemben Johannis újabb alkotmányossági óvást emelt.
Korábban a kormánykoalíció egyebek közt azzal indokolta a büntetőjog módosításának szükségességét, hogy ki kell igazítani azon előírásait, amelyek az évek során alkotmánysértőnek bizonyultak. A nyári törvénymódosítás során azonban nem minden ilyen cikket sikerült úgy módosítaniuk, hogy az már megfeleljen az alkotmányossági elvárásnak. Az államfő legutóbbi óvásában egyebek mellett azt kifogásolta, hogy a parlament nem próbálkozott még egyszer ezeknek a cikkeknek a kijavításával, hanem letett módosításukról, hogy mielőbb hatályba léptethesse a reformnak azt a részét, amellyel nem volt gond. Így azonban a régi, szintén alkotmányellenes előírások maradnak érvényben.
Áprilisban a román képviselőház – döntéshozó kamaraként – a Btk.-módosítások során többek között csökkentette az elévülési határidőket, és megszüntette a hivatali gondatlanság büntethetőségét. Mint arról annak idején beszámoltunk, bár tavaly ezeket a módosításokat az RMDSZ nem szavazta meg, idén, második nekifutásra már jóváhagyta a parlamentben.
Az államfő újabb – most elfogadott – alkotmányossági óvásában egyebek mellett azt kifogásolta, hogy a parlament nem próbálkozott még egyszer ezeknek a cikkeknek a kijavításával, hanem letett a módosításukról, hogy mielőbb hatályba léptethesse a reformnak azt a részét, amellyel nem volt gond. Így azonban a régi, szintén alkotmányellenes előírások maradnak érvényben. Az alkotmánybíróság ezért most azért dobta most vissza a büntetőjog legújabb módosítását, mert az nem veszi figyelembe a testület korábbi határozatait és nem javít ki minden, korábban alkotmánysértőnek bizonyult Btk.- illetve Betk.-cikkelyt.
„Ezt a domaint Oroszország lefoglalta” – ez az angol nyelvű üzenet fogadja jelenleg is azokat, akik belépnek a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) honlapjára, amelyet szerda reggel hackerek támadtak meg.
Kisiklott kedd este egy benzint szállító tehervonat több vagonja a Mehedinţi megyei Prunişor település térségében.
Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint az útdíj az érvényessége kezdetétől számított 24 órán belül is kifizethető.
A parlament külpolitikai és európai ügyekért felelős bizottságai 35 támogató és hat ellenszavazattal kedvezően véleményezték kedden Roxana Mînzatu uniós biztosi jelölését.
A Szeben megyei választási iroda (BEJ) elrendelte kedden a Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje, Nicolae Ciucă több választási plakátjának eltávolítását, mivel ezek mérete nem felel meg a vonatkozó törvényben előírtaknak.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a névtelen petíciókat figyelembe veszik, ha azok nemi vagy erkölcsi zaklatással kapcsolatos esetekre vonatkoznak.
Bár az államfő- és a parlamenti választásokig még hátra van néhány hét, a jelek szerint egy győztest máris ki lehet hirdetni: Ilie Bolojant, a Bihar megyei közgyűlés liberális elnökét, Nagyvárad korábbi polgármesterét.
Ukrán menekülteket lakoltattak ki hétfőn a Bukaresti Műszaki Egyetem egyik kollégiumából, az akcióhoz a rendőrség és a csendőrség egységeinek támogatását is kérték.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
1 hozzászólás