Korszerű felszerelés a csíkszeredai sürgősségi kórház onkológiai részlegén
Fotó: Pinti Attila
Csűri-csavarja az Alexandru Rafila vezette egészségügyi minisztérium az országos rákellenes terv alkalmazását, a szakemberek azonban jelentős áttörést remélnek az országos stratégia életbe ültetésétől. A Krónika által megkérdezett orvosok szerint a daganatos betegségek gyógyításában jelentős változást hozhatna a szűrővizsgálatok kiterjesztése, és a betegség korai stádiumban történő diagnosztizálása.
2023. október 23., 09:382023. október 23., 09:38
2023. október 23., 10:102023. október 23., 10:10
Komoly vitákat gerjeszt a román törvényhozás által 2022 őszén megszavazott országos rákellenes terv alkalmazásának elhalasztása. Az országos stratégiát kidolgozó Patriciu Achimaș-Cadariu szociáldemokrata párti (PSD) képviselő, kolozsvári nőgyógyász-onkológus terve körül már a parlamenti viták során körvonalazódott, hogy a jogszabályjavaslatot csak 2025. január elsejétől ültesse életbe a szakminisztérium, hogy legyen elegendő idő a felkészülésre. A többség végül Zakariás Zoltán RMDSZ-es képviselő javaslatát fogadta el, aki az országos rákellenes terv azonnali alkalmazását sürgette 2023. január 1-jétől.
A törvényhozás által ritka egyhangúsággal megszavazott kerettörvény kimondta, hogy 180 nap áll a kormány rendelkezésére, hogy elfogadja a jogszabály alkalmazásához szükséges minisztériumi rendelkezéseket és kormányhatározatokat.
Az Alexandru Rafila vezette egészségügyi minisztérium – amely a parlamenti vita során azt az álláspontot képviselte, hogy a törvényt csak két év múlva, 2025-től alkalmazzák – az idei esztendő első felében semmit nem tett a rákbetegek életét meghosszabbító stratégia megvalósításáért. A törvényben előírt időpont közeledtével kormányrendelet jelent meg az országos rákellenes terv megváltoztatásáról, amivel elhalasztották a jogszabály alkalmazását, és elrendelték annak több pontban történő átdolgozását.
Dr. Csató László Szilárd, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház onkológus osztályvezető főorvosa
Fotó: D. Balázs Ildikó
Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke a Krónika megkeresésére úgy vélekedett: semmiféle logikus érv nem támasztja alá az országos rákellenes terv elhalasztását.
de évekig nem történt semmi. Patriciu Achimaș-Cadariu szakorvosként ezt az időhalogatást elégelte meg, amikor PSD-s képviselőként benyújtotta a törvénytervezetét, amelyet minden parlamenti párt felkarolt. Sajnos, Alexandru Rafila miniszter részéről továbbra sincs politikai akarat a törvény gyors alkalmazására” – fogalmazott a Krónikának a székelyföldi orvos-politikus.
Zakariás szerint nem állja meg a helyét az az érvelés, hogy a rákellenes tervet nem bírná el a román költségvetés. Ennek a plusz költségeit ki lehet gazdálkodni uniós forrásokból, de az egészségügyi tárca semmit nem tett az ügy érdekében, gyakorlatilag időhúzásra játszik. Az országos rákellenes terv nagy hozadékát a szakpolitikus abban látja, hogy bekötné Romániát az európai rákellenes tervbe.
„A szűrés, a diagnózis gyors megállapítása, a betegek nyilvántartásba vétele és a legmodernebb kezelési módszerekkel történő gyógyítása egy olyan átgondolt stratégiát hozhatna a romániai onkológiába, amely jelentősen csökkentené a daganatos betegek magas elhalálozási arányát.
Erre már van követendő példa annak a kolozsvári sugárkezelési központnak az elindításával, amely magántőkével működik, de szolgáltatásait kifizeti az állami egészségbiztosító. A rákellenes terv alkalmazását az ilyen integrációs megoldások is nagyban elősegítenék” – nyomatékosította az RMDSZ színeiben képviselői mandátumot szerzett Zakariás Zoltán.
Zakariás Zoltán parlamenti képviselő szerint nem pénzkérdés miatt késik az országos rákellenes terv alkalmazása
Fotó: Facebook/Zakariás Zoltán
Az országos rákellenes tervről megkérdeztük dr. Csató László Szilárd szakorvost, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház onkológus osztályvezető főorvosát is. A szakember szerint a stratégia fontossága abban mérhető, hogy több szempontból vizsgálja és javaslatokat terjeszt elő a daganatos betegek szűrésével, diagnosztizálásával és kezelésével kapcsolatban.
A terv feltárja a romániai onkológiai rendszerben levő hiányosságokat is: a megfelelő társadalmi tájékoztatás és tájékozódás hiánya, az onkológiai szakorvoshiány, illetve az esetleges anyagi és infrasrtrukturális források hiánya. Az országos program konkrét javaslatokat tesz ezek megoldására” – foglalta össze tömören a rákellenes terv lényegét a csíkszeredai szakorvos.
Csató László Szilárd ugyanakkor rávilágított a daganatos betegségek legnagyobb problémájára, a szűrővizsgálatok elkerülésére.
Amennyiben ez kezdeti stádiumban történik, sokkal jobb eséllyel lehet kezelni, mint az előrehaladott állapotban levő daganatos betegségeket. A szűrővizsgálatok terén Románia az Európai Unió sereghajtója, ami meglátszik a magas elhalálozási statisztikákon.
,,A megelőzés egészséges és tudatos életvitelt jelent, valamint a szűrővizsgálatokon való részvételt. Szűrővizsgálat ajánlott a mell, a vastag- és végbél, valamint a méhnyakdaganatok esetében. Az ajánlások különbözőek az életkor és több rizikótényező függvényében. Ezen a téren kell lényeges változást elérnünk, mert nagyon rosszul állunk, főként az idősebb korosztály és a vidéken élő emberek körében” – tette hozzá a szakember.
Ez alól csupán néhány kezelési ajánlás kivétel, amely Nyugat-Európában már elérhető, nálunk még nem, de az orvos szerint ennek a hiánynak a pótlása idő kérdése. Az onkológus a nagyobb gondot a szakember- és a hosszú távú stratégia hiányában látja, amit az országos rákellenes terv oldana meg.
A magas romániai elhalálozást az orvos a szűrővizsgálatok mellőzésével, illetve a későn felállított diagnózissal magyarázza. ,,A daganatos betegek gyógyításának esélye leginkább a betegség stádiumától függ a diagnózis pillanatában” – nyomatékosította a Krónikának dr. Csató László Szilárd, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház onkológus osztályvezető főorvosa.
Tudományos becslések szerint a következő tíz-tizenöt évben Romániában minden negyedik nő és minden harmadik férfi daganatos betegségben fog meghalni – hívja fel a figyelmet a Krónikának adott interjúban dr. Vass Levente volt egészségügyi államtitkár.
Naponta 153 személy hal meg Romániában daganatos betegségek okozta szövődményekben. A Declic civil szervezet aláírásgyűjtéssel akar nyomást gyakorolni az egészségügyi minisztériumra az országos rákellenes terv gyakorlatba ültetése érdekében.
Az egészségügyi minisztérium épülete előtt tüntetett csütörtökön a Rákbetegek Egyesületei Szövetségének mintegy harminc tagja az országos rákellenes terv gyakorlatba ültetését követelve.
Összefogásra szólított fel három államfőjelöltet Ilie Bolojan, a Bihar megyei tanács nemzeti liberális párti (PNL) elnöke, akit három elnökjelölt is lehetséges miniszterelnökként nevezett meg.
Medve támadt egy férfira vasárnap Argeş megye északnyugati részén; a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre a hatóságok.
Ha elnök lesz, az összes külföldi nagykövetet fogadja hivatalában egy „egyenrangú” megbeszélésre, kivéve az osztrák nagykövetet, akit nem fogad, amíg Románia nem lesz a schengeni övezet teljes jogú tagja – jelentette ki George Simion.
Miután a héten vasúti síneken legelő juhnyájba rohant bele egy vonat, szombat este egy európai rangú úton gázolt el egy kecskenyájat egy személygépkocsi. A sofőr és utasa sértetlenül megúszta a balesetet, de az állatok közül kilenc elpusztult.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
szóljon hozzá!