Pozícióban. Felix Stroe korábban a Securitate besúgójaként tevékenykedett, ma a külügyi hírszerzést felügyelő parlamenti bizottság alelnöke
Fotó: Facebook/Felix Stroe
Az egykori nacionálkommunista Ceaușescu-rendszer hírhedt titkosrendőrsége, a Securitate egyik egykori besúgóját választották a Külügyi Hírszerző Szolgálatot (SIE) felügyelő parlamenti bizottság alelnökévé az új törvényhozási ülésszak kezdetén.
2025. február 04., 12:132025. február 04., 12:13
Felix Stroe szociáldemokrata párti (PSD) szenátorról van szó, akit egy, a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) által 2015-ben közzétett és a G4Media által idézett dokumentum szerint
Bár Felix Stroe minden jel szerint a Securitate informátora volt, Dan fedőnéven, de a CNSAS úgy vélte, hogy nem lehet őt a Securitate munkatársának vagy kollaboránsának tulajdonítani, és azt állítja, hogy nincs tőle aláírt kötelezettségvállalás.
„Felix Stroe urat, aki a B.P. Hașdeu Buzău Gimnázium tanulója volt, 1972-ben szervezték be, hogy felügyelje osztálytársait az iskolai program során és szabadidejében is. Az aktában nem szerepel az általa aláírt kötelezettségvállalás. A DAN konspiratív nevet kapta. A hálózat 1973. március 6-án mondott le róla”.
Felix Stroe 2015-ben az Info Sud-Estnek elmondta, hogy
„Igen, a Haditengerészeti Politikai Tanácsban tevékenykedtem. Egy torpedónaszádos ezredhez osztottak be. Két év elteltével, mivel minden szolgálati minősítésem kiemelkedő volt, a haditengerészet parancsnoka és titkára, Musat admirális és Petre George admirális hívott, és kineveztek a Haditengerészeti Politikai Tanácsba, az ifjúsági munka felelősévé” – idézte fel Stroe.
Felix Stroe 1978 és 1991 között aktív tiszt volt a haditengerészetnél, ahol végijárta a ranglétrát, többek között öt évig hadihajóparancsnokként.
amióta Radu Mazăre és Nicușor Constantinescu, a PSD korábbi konstancai helyi vezetői büntetőperekik és előzetes letartóztatásuk után távoztak tisztségükből. Stroe Sorin Grindeanu és Mihai Tudose korábbi miniszterelnökök kormányaiban közlekedési miniszter volt.
Egyébként a SIE-bizottságnak Stroén kívül Alexandru Muraru (PNL- elnök), Mihai Fifor (képviselő, PSD), Mircia Chelaru (szenátor AUR), Sorin Gheorghe Șipoș (szenátor, PSD), Anamaria Gavrilă (képviselő, POT) és az RMDSZ-es Turos Lóránd szenátor a tagja.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) felügyeletével megbízott bizottság tagjai: Eugen Bejinariu (PSD- elnök), Petru Bogdan Cojocaru (képviselő, PSD), Laurenţiu Ţepeluş (szenátor, PSD), Fabian Cristian Radu (képviselő, AUR), Nicolae Neagu (szenátor, PNL), Răzvan Prişcă (képviselő, PNL), Allen Coliban (képviselő, USR), Vasile Nagy (képviselő, SOS Románia) és Csoma Botond RMDSZ-es képviselő.
Bár még mindig az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescu neve bukkan fel a legtöbbször az online térben a lehetséges államfőjelöltek közül, ellenfelei lassan felzárkóznak hozzá – derül ki egy elemzésből.
Mintegy 1200 károsult követeli vissza a pénzét az ingatlanpanamázásba keveredett Nordis ingatlanfejlesztő cégtől – derült ki a hivatalos dokumentumokból.
Marcel Ciolacu hétfőn a Facebook-oldalán közölte, hogy nem fogja jóváhagyni azoknak az állami cégeknek vagy önálló ügyvitelű vállalatoknak a költségvetését, amelyek növelnék a vezetői juttatásokat, a különféle prémiumokat és nyugdíjazási bónuszokat.
Őrizetbe került Laura Vicol férje, Vladimir Ciorbă üzletember is, aki az ingatlanfejlesztő vállalatcsoport többségi tulajdonosa – tudta meg ügyészségi forrásokból az Agerpres.
Elutasította hétfőn a bukaresti törvényszék Vlad Oprea sinaiai polgármesternek a hatósági felügyelet alá helyezése elleni fellebbezését.
Kilépett két szenátor a Diana Șoșoacă vezette SOS Románia Párt felsőházi frakciójából, valamint szintén faképnél hagyta a frakciót, és a továbbiakban függetlenként tevékenykedik a parlamentben az ellenzéki alakulat négy képviselője.
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn azt nyilatkozta, hogy több mint két éve nem beszélt a Nordis-ügyben érintett Vladimir Ciorbával és Laura Vicollal.
A román állami vasúttársaság (CFR) vezetője a több mint 200 felfüggesztett vonatjárattal kapcsolatban úgy nyilatkozott, csak akkor indítják újra a szerelvényeket, ha lesz biztosíték arra, hogy azok nem üresen közlekednek majd.
Klaus Iohannis államfő szerint a dák műkincsek ellopása „nemcsak tragédia, hanem botrány”.
szóljon hozzá!