Keveset költenek rájuk. Románia oktatásra szánt költségvetése messze elmarad az OECD-átlagtól
Fotó: László Ildikó
Románia évente átlagosan mintegy 6000 dollárt fordít egy diákja oktatására, miközben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban – amelyek soraiba Bukarest is bebocsátást nyerne – ez az összeg több mint 14 ezer dollár.
2024. szeptember 11., 15:382024. szeptember 11., 15:38
2024. szeptember 11., 15:572024. szeptember 11., 15:57
Az adatok az OECD évente kiadott tanügyi jelentésében, a Pillantás az oktatásra (Education at a Glance) nevű tanulmányban szerepelnek, melyet kedden tettek közzé. A kiadvány – mely a legkülönbözőbb oktatási témák nemzetközi szintű összehasonlító elemzését teszi lehetővé, szakmai és szakpolitikai szempontból kulcsfontosságú indikátorokra építve – a gazdasági világszervezet 38 tagországát, a felvételt kérő, illetve a kulcsfontosságú partnerállamokat veszi górcső alá. Románia a bebocsátásra várók listáján található.
A Hotnews hírportál által idézett tanulmány szerint a romániai felnőttek negyede nem fejezte be középiskolai tanulmányait, miközben az OECD-országok átlaga 12 százalék. Mindez csökkenti számukra a munkaerőpiacon történő elhelyezkedés esélyeit. A középiskolai végzettség nélküli 25-34 éves korosztály csaknem fele munkanélküli a kutatás szerint. Amelyből az is kiderül, hogy bár a nők jobb tanulmányi eredményeket mutatnak fel, kisebb az esélyük az állásszerzésre.
Romániában egy általános iskolás oktatására évente átlagosan 3346 dollárt, egy középiskolásra 6885 dollárt, egy egyetemistára pedig 10 137 dollárt fektettek. 2021-ben az ország bruttó hazai termékének 2,1 százalékát fordították az oktatásra, beleértve a kutatást és fejlesztést is. Az OECD átlaga 4,9 százalék volt.
A jelentésben arra is kitérnek, hogy a legtöbb országban a szakképzett pedagógusok hiányával küszködnek. Romániában minden oktatási szinten szükség lenne több tanárra, főleg a matematika, természettudományok, torna, egészségügyi nevelés, művészetek terén. Azt is megemlítik, hogy a pedagógusbérek is az OECD-átlag alattiak.
Az OECD globális szervezet, melynek célja az, hogy segítse a tagállamok kormányait a lehető legjobb gazdasági és szociális politika kialakításában és értékelésében. Fő célja a tagállamok gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi tevékenységének összehangolása. Az Európai Bizottság részt vesz az OECD munkájában, akárcsak az Európai Unió tagállamai. Románia reményei szerint 2026-ban válhat a Magyarországot 1996 óta soraiban tudó világszervezet teljes jogú tagjává.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
A cukorbetegség nagy részben megelőzhető – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, aki elsősorban a gyermekek és fiatalok mozgáshiányával és táplálkozásukkal magyarázza a megbetegedések számának növekedését.
Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO volt főtitkárhelyettese szerda esti nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy megválasztása esetén újabb referendumot kezdeményez a parlament létszámának csökkentéséről.
Egyre ádázabb csata zajlik a pártok jelöltjei között a második hely megszerzéséért az elnökválasztás első fordulójában – derül ki egy friss felmérésből.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
A SRI-t felügyelő parlamenti bizottság liberális párti elnöke, Ioan Chirteș lemondását követeli Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a George Simion állítólagos orosz hírszerzési kapcsolatairól tett kijelentései miatt.
szóljon hozzá!