Fotó: Haáz Vince
Nagyjából 19 milliós Románia lakossága, ami legalább egymilliós csökkentést jelent a 2011-es népszámláláskor regisztrált 20,12 millióhoz képest – vonta meg a vasárnap lezárult cenzus első mérlegét Tudorel Andrei, az Országos Statisztikai Intézet (INS) elnöke.
2022. augusztus 05., 12:222022. augusztus 05., 12:22
Az intézményvezető a Realitatea Tv-nek nyilatkozva beszélt a népszámlálás első eredményeiről. Jelezte egyebek mellett, hogy az ország becsült lakosságának 95 százaléka töltötte ki az űrlapokat, közülük 47 százalék választotta az önkitöltést, ami nagy szám ahhoz képest, hogy a statisztikai intézet által meghatározott cél 35 százalék volt.
Ez hatalmas egyensúlytalanságot jelent a nyugdíjak és a munkaerőpiac terén. Ez már nem piramis, kicsi az alap” – jelentette ki Tudorel Andrei a televíziós interjúban.
„Egy trendet figyeltem meg: csökken a megyeszékhelyek lakossága, és nő a környező településeken élők száma” – mondta a statisztikai intézet elnöke. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy 600 ezer másodlagos lakóhelyen nem él senki. „Keressük a magyarázatot, hogyan fordulhat ez elő” – tette hozzá.
Amint arról beszámoltunk, a népszámlálás személyes lekérdezéses szakasza július 31-én, vasárnap zárult, az előzetes eredmények leghamarabb december végére várhatók.
Vagy alulszámlálás történt az erdélyi megyék zömében, vagy a lakosság csökkenése erőteljesebb volt, mint ahogy azt a statisztikusok becsülték – értékel a Népszámlálás.ro csapata. Az erdélyi magyarság számát csak decemberben tudjuk meg.
Románia becsült lakosságának 95,4%-át, mintegy 18,15 millió állampolgárt sikerült megszámlálni a vasárnap zárult 2021-es népszámlálás során – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
1 hozzászólás