Fotó: Veres Nándor
Vagy alulszámlálás történt az erdélyi megyék zömében, vagy a lakosság csökkenése erőteljesebb volt, mint ahogy azt a statisztikusok becsülték – értékelte az idei cenzus első eredményeit a Népszámlálás.ro csapata. Az erdélyi magyarság számát csak decemberben tudjuk meg.
2022. augusztus 02., 14:442022. augusztus 02., 14:44
A Népszámlálás.ro csapata szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében rámutat: az Országos Statisztikai Intézet (INS) közlése szerint a jelentős magyarsággal rendelkező megyék közül Szilágy megyében több személyi kérdőívet regisztráltak, mint a statisztikai intézet által becsült lakosságszám, az összeírás hatékonysága így 100,8%-os volt. Szintén jól szerepelt Kovászna megye, ahol a feltételezett népesség 99,5%-át írták össze, teszik hozzá.
– mutat rá a közlemény. A statisztikai intézet közlése szerint az erdélyi megyék közül Szatmár megyében a feltételezett népesség 97,5, Biharban 97,4, Hargitában 96,3, Aradban 96,2, Marosban 94,0, Kolozs és Brassó megyében pedig a 93,2%-át regisztrálták.
„A lakosság lekérdezésén alapuló összeírás valóban lezárult, azonban most következik a harmadik szakasz, – amit a kampány során is sokat emlegettünk –, amikor a kimaradt személyeket különböző nyilvántartásokból beemelik a népszámlálási adatbázisba” – hívta fel a figyelmet Barna Gergő szociológus, a Népszámlálás.ro kampánykoordinátora.
Mint mondta, a decemberig tartó háttérmunka során nemcsak a még meg nem számolt személyek kerülnek be az adatbázisba, hanem annak a letisztítása is megtörténik: a duplikátumok, az érvénytelen kérdőívek kiszűrése, a hiányzó adatok kiegészítése. „Csak a végleges adatközléskor derül ki pontosan, hogy hány személy vett részt sikeresen az önkitöltéses szakaszban, hány a lekérdezéses folyamatban és hányan kerültek be regiszteri adatbázisokból” – idézte a közlemény a szociológust.
Mint közölték, a több mint egy éve elkezdődött magyar kampány kapcsán sikernek könyvelik el azt a példátlan intézményes magyar összefogást, amihez közel harminc szervezet csatlakozott Erdély-szinten. Ugyanakkor – mint írják – köszönet illeti az önkormányzatokat is, akiknek a feladata volt az összeírás helyi szintű megszervezése.
„Köszönjük a számlálóbiztosok erőfeszítését, akik az idei népszámlálásban a legnehezebb munkát vállalták magukra: nap mint nap házról házra jártak, hogy lehetőleg mindenkit megszámoljanak” – írták.
„A részvételi adatok pontos becslést nem tesznek lehetővé, épp a népszámlálás feladata az, hogy a lakosság számát és az egyes etnikumok arányát feltárja. Ezzel meg kell várnunk december végét, akkor kerülnek közlésre az előzetes eredmények” – hangsúlyozta a szociológus.
Mint arról beszámoltunk, a népszámlálás személyes lekérdezéses szakasza július 31-én, vasárnap zárult, az előzetes eredmények leghamarabb december végére várhatók. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfői közleménye szerint a cenzus négy és fél hónapjában 18,15 millió személyi kérdőívet regisztráltak. Ez a 2021 decemberére vonatkozóan becsült, 19,02 milliós lakosság 95,4 százalékának felel meg.
Románia becsült lakosságának 95,4%-át, mintegy 18,15 millió állampolgárt sikerült megszámlálni a vasárnap zárult 2021-es népszámlálás során – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
szóljon hozzá!