Fotó: Pixabay.com
Románia szembemegy azzal a nemzetközi tendenciával, amely szerint azokban az országokban, ahol csökken a diákok száma, kevesebb pedagógust alkalmaznak, és emiatt az ott dolgozó tanárok átlagéletkora emelkedik – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ezen a héten közzétett, Education at a Glance (Pillantás az oktatásra) című jelentéséből.
2024. szeptember 13., 14:362024. szeptember 13., 14:36
Románia a diákpopuláció csökkenésével küzdő országok közé tartozik, ám meglepő módon eközben azon államok közé is, ahol az 50 év feletti tanárok aránya az egyik legalacsonyabb – jóval az OECD átlaga alatt van.
A jelentés szerint 2022-ben a romániai általános iskolai tanárok mindössze 26 százaléka volt 50 évnél idősebb, szemben az OECD 36 százalékos átlagával. Az általános iskola alsó tagozatán a tanárok csupán 29 százaléka tartozik ebbe a korcsoportba (OECD – 34%). Középiskolai szinten a romániai pedagógusok 37 százaléka volt 50 év feletti, míg az OECD átlaga 41 százalék.
Európai szinten Románia az 50 év feletti tanárok arányát tekintve csak Horvátországot, Luxemburgot, az Egyesült Királyságot és Törökországot előzi meg. A másik végletet azok az országok képviselik, ahol az általános iskolában és a gimnáziumban kétszer annyi tanár tartozik ebbe a korosztályba, mint Romániában: ilyen például Lettország, Litvánia, Portugália, Görögország és Észtország. Nagyon magas arányt mutat továbbá Magyarország, Olaszország, Bulgária és Németország is.
Az OECD elemzése megjegyzi: azokban az országokban, ahol csökken a diákpopuláció, általában nagyobb az idősebb tanárok aránya, mivel kevesebb fiatal tanárt vesznek fel. Románia azonban nem illik ebbe a tendenciába: az 50 év feletti tanárok aránya annak ellenére alacsony, hogy
A csökkenő diákpopuláció ellenére Romániában épp nemrég fogadtak el egy kormányhatározatot az oktatási rendszerben dolgozók számának növeléséről, mely azonban főként a bölcsődék és óvodák, a speciális nevelési igényű tanulók kisegítő tanáraira, valamint az okoslaborok informatikusaira vonatkozik.
A rendszerben dolgozók számának növelése azért is fontos kérdés, mert az OECD-jelentés arra is rámutat, hogy Románia azon országok közé tartozik, ahol számos tantárgyból nincs elegendő képzett tanár.
A helyzet hasonló Ausztriában, Belgiumban, Szlovákiában és a középiskolák szintjén Németországban is.
Az OECD elemzésében szereplő országok közül
beleértve az anyanyelv és irodalom, társadalmi tanulmányok és idegen nyelvek tárgyakat is. A probléma fennáll az Egyesült Államokban is.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!