Fotó: Veres Nándor
Romániában a megművelt termőföldek összterülete egyetlen év alatt 875 ezer hektárral – 13,93 millió hektárról 13,05 millióra – csökkent – hívta fel a figyelmet legfrissebb felmérésében az Országos Statisztikai Hivatal (INS).
A dokumentum alapján az ország még így is a hetedik helyet foglalja el az Európai Unióban a megművelt területek méretére vonatkozó táblázatban, melynek élén továbbra is Franciaország (27,8 millió hektár) áll. A területek 45 százalékán mezőgazdasági profilú vállalkozások dolgoznak – mutat rá továbbá az INS-felmérés. Románia egyébként a hetedik legnagyobb gabonatermelő az EU-ban: a 12,8 millió tonnás tavalyi termésből 5,2 millió tonna búza, 5,9 millió tonna pedig kukorica volt.
A Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság által közzétett adatok szerint a székelyföldi megyében tíz év alatt tizennégyezer hektárral csökkent a szántóterület az elmúlt évben. Ennek egyik oka, hogy egyre több parcellát hagynak meg kaszálónak, és mind többen foglalkoznak takarmánynövények termesztésével. Látványos a csökkenés a burgonyaföldek esetében: a huszonöt évvel ezelőtti 15 ezer hektár helyett már csak 9 ezer hektáron termesztenek krumplit.
Török Jenő igazgató szerint ennek a változásnak egyrészt az oka az, hogy a gazdák belátták, egyes területeket már nem érdemes felszántani: gyengén teremnek vagy nehezen gépesíthetők. A csökkenés azzal is magyarázható, hogy egyre többen foglalkoznak állattenyésztéssel.
Az 1990-es években Hargita megyében még 15 ezer hektár területet ültettek be krumplival, az Európai Unióba való belépést követően viszont évről évre csökkent ezeknek a parcelláknak a mérete, mivel egyre nehezebben lehetett értékesíteni a burgonyát. 2014-ben több mint 9900 hektáron termesztettek krumplit, s mivel a rekordtermést alacsony áron lehetett értékesíteni, Török úgy véli, idén sem éri el a 10 ezer hektárt a burgonyaföldek mérete.
„Valamennyi ágazat közül a legrosszabb helyzetben a krumplitermelők vannak. Oda jutottunk, hogy kaszálóra kétannyi támogatást adnak, mint a szántóterületre, habár ez utóbbi fenntartására nagyon keveset kell költeni – mutatott rá továbbá az intézményvezető. – Ehhez hozzájárul az orosz embargó is, ami közvetve alacsonyan tartja az árakat”. Török Jenő megjegyezte, jelenleg is csupán 40 banit adnak a burgonya kilójáért.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!