Óriási veszteségeket könyvelnek el a romániai termelők amiatt, hogy Oroszország importtilalmat rendelt el az Európai Unió tagállamaiból származó gyümölcsre és zöldségre – hívta fel a figyelmet közleményében az Országos Zöldség- és Gyümölcstermesztők Szövetsége (Prodcom).
2014. augusztus 14., 14:352014. augusztus 14., 14:35
A Prodcom közölte: az idei romániai zöldség- és gyümölcstermés jelentős részének értékesítése gyakorlatilag lehetetlenné vált az orosz embargó miatt. Aurel Tănase, a Prodcom elnöke elmondta, a tilalom amiatt érinti hátrányosan a romániai gazdákat, mert számos EU-tagállam „agresszív konkurencia” révén új piacokat keresett, köztük Romániában.
„A piacainkat elárasztó zöldség- és gyümölcsfélék gyakorlatilag lesöpörték a standokról a román gazdák által kínált hazai termékeket, akik emiatt nevetségesen alacsony áron próbálják értékesíteni portékáikat ott, ahol tudják” – mutatott rá az érdekvédelmi illetékes. Hangsúlyozta, nem az a céljuk, hogy a román minisztériumtól kérjenek segítséget a kialakult helyzet miatt.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy erre nincs lehetőségük. Csak azt kérjük, hogy a holland, francia, bolgár, görög és olasz szaktárcákhoz hasonlóan a román minisztérium is mérje fel a károkat, és követeljen kártérítést az uniós büdzséből” – mondta Valentin Barbu, a Gyümölcstermesztők Országos Egyesületének elnöke.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy több, farmot működtető gazda is jelezte, hogy teljesítményalapú pályázatokra jelentkeztek be, a kialakult helyzet miatt azonban nem tudnak eleget tenni a kiírás követelményeinek. Daniel Botănoiu, a szaktárca államtitkára a téma kapcsán szerdán azt nyilatkozta: a minisztérium az Európai Bizottsághoz fordul a kérdésben.
A romániai szakemberek szerint egyébként az Unióban az embargó hatásainak enyhítésére szánt mintegy 400 millió euró várhatóan kevés lesz, ezért előreláthatólag forrásteremtésre és más területekről való átcsoportosításra lesz szükség.
Oroszország, mint ismeretes, augusztus 7-én jelentette be, hogy a korábban ellene hozott nyugati korlátozó intézkedésekre válaszul teljes embargót vezet be a marhahús, a sertéshús, a gyümölcs- és zöldségtermékekre, baromfi, hal, sajt, tej, tejtermék behozatalára az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából. Az intézkedés egy évre szól.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!