Több mint 10 ezer tonna romániai zöldség kerülhet a szupermarketek polcaira júniustól 200 dél-romániai termelő összefogása révén.
2014. június 26., 15:012014. június 26., 15:01
Az Ízkóstoló elnevezésű program lebonyolítását az Agricover cégcsoport vállalta el, melynek vezérigazgatója, Robert Arsene elmondta: első körben több mint 35 zöldségfajtát „szórnak szét” az ország nagyobb városaiban működő hipermarketekben.
„Egyelőre a Kaufland, az Auchan, a Cora és a Selgros látott fantáziát ebben a projektben. A rendelésekkel kapcsolatban egyelőre hetente tárgyalnunk kell, mi pedig megígértük, 48 órán belül eleget teszünk a kérésnek – vázolt a projekt jelenlegi stádiumát Arsene. – Örülünk annak, hogy ki tudtuk harcolni: az adott termék végső árának a 95 százaléka a termelő zsebébe kerüljön.”
Az Agricover vezetője elmondta továbbá, a romániai zöldségek végső árát a kereslet, a külföldről behozott áru mennyisége és nem utolsósorban a belföldi termés mennyisége és minősége fogja meghatározni. „Ilyen körülmények közt tervezni is tudunk majd, és nem járunk úgy, mint a főzőtökkel, amiből háromszor annyit termeltünk, mint amennyire kereslet volt” – tette hozzá a szakember, aki azt reméli, jövőre megduplázzák a programban résztvevők számát, a célirányosan bevetett terület pedig 8000 hektárról 15 000-re növekszik.
Amint arról beszámoltunk, februárban törvénytervezet született arról, hogy a helyi termelők előnybe részesítése érdekében zárva tartsák az országos hálózattal rendelkező romániai üzletláncokat szombat délután 14 órától hétfő reggelig. Az indoklás szerint egy ilyen rendelettel el lehetne érni azt, hogy a hétvégi bevásárlás alkalmával a piacokról, helyi termelőktől szerezzük be a zöldséget és a gyümölcsöt. A Marin Anton liberális képviselőtől származó ötletet végül nem sikerült kivitelezni.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!