2009. december 03., 11:252009. december 03., 11:25
Az udvarhelyszéki kistermelőknek kíván elsősorban segíteni a Civitas Alapítvány által koordinált és a norvég kormány támogatását élvező Hagyományaink gyümölcsei elnevezésű projekt abban, hogy a régióban hagyományosan termelt gyümölcsösök gondozásával, a gyümölcsökből készített termékek értékesítésével fenntarthatóbbá tegyék közösségeiket, környezetüket és helyben biztosítsák megélhetésüket.
A pályázat célja elsősorban a termény-népszerűsítés, illetve az, hogy minél több személy figyelmét felhívják a hagyományos gyümölcstermesztésre, az őshonos gyümölcsfajtákra és azok feldolgozási módozataira – tudtuk meg Orbán Árpádtól, az alapítvány regionális szervezetének elnökétől. „Bár a hagyományokhoz nyúl vissza, mégis újszerű ez a kezdeményezés: szemléletváltásra, tanulásra, újszerű cselekvésre sarkall. Szeretnénk, ha minél többen odafigyelnének a régi őshonos gyümölcseinkre, a belőlük készülő egészséges finomságokra, a hozzájuk fűződő gazdálkodási módra, szokásokra” – olvasható a projektet népszerűsítő honlapon.
A kiírók bármilyen tevékenységi formát támogatnak, amely az említett témakörrel kapcsolatban értéket és nyilvánosságot teremt, valamint minél több személyt von be, tájékoztat. A programok megvalósítási időtartama: 2010. január 15–március 30. A megpályázható összeg kerete 20 ezer lej, a Civitas Alapítvány legkevesebb három projektet támogatna. Résztámogatásról van szó, a minimális önrész tíz százalék, de ez lehet önkéntes munka is, illetve más forrásból szerzett támogatás. A pályázat leadási határideje: 2009. december 21. A pályázati űrlapot az alapítvány székhelyén lehet átvenni személyesen, vagy letölthető a következő honlapokról: www.szekelygyumolcs.ro, www.civitas.ro.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.