2009. április 02., 09:302009. április 02., 09:30
A gazdák május 15-éig terjeszthetik be kérvényüket. Abban az esetben, ha e határidő lejárta után, de június 9-éig adják le a kérvényt a gazdák, akkor minden késedelmi munkanapért egyszázaléknyit levonnak a számukra támogatásként kifizetendő összegből. Az APIA meghívót küld azoknak a gazdáknak, akik a korábbi években is továbbítottak kérvényeket, melyen szerepel az a dátum, amikor jelezhetik igénylésüket, és felkéri őket arra, hogy ehhez az időponthoz tartsák magukat annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a torlódás.
Az intervenciós és kifizetési ügynökség figyelmeztet arra is, hogy bármelyik kifizetési kérvény módosítható: a gazda minden egyes változás beállta után új kérvényt kell, hogy kitöltsön az ügynökségnél. Például, ha a farmer már jelezte kifizetési igénylését, de időközben új parcellákra tett szert, akkor ezekről külön kérvényt kell leadnia május 31-éig a kifizetési ügynökségen. Amennyiben ezt a kérvényt május 31. után, de június 9-éig elkészíti, akkor a napi egyszázalékos büntetést csak ezek után a parcellák után számolják fel az igénylőnek.
A támogatás kedvezményezettjei azok a jogi vagy magánszemélyek, akik megművelik azt a termőföldet, amelyre a kifizetést igénylik. A kérvényező lehet a terület tulajdonosa, haszonbérlője, engedményese stb. Ha a tulajdonos haszonbérbe, koncesszióba vagy bérbe adta a földjét, akkor a támogatást az illető területre az kapja meg, aki megműveli.
Támogatást egy hektárnál kisebb termőterületre nem lehet igényelni, és a parcellák nem lehetnek kisebbek 0,3 hektárnál. Faültetvények, gyümölcsöskertek, szőlőültetvények, komlóültetvények esetében egy parcella minimum 0,1 hektár kell, hogy legyen. A kérvényezőnek valamennyi mezőgazdasági parcelláját be kell vallania, és tiszteletben kell tartania a mezőgazdasági és környezetvédelmi feltételekről szóló előírásokat.
A kifizetési programot az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap, az Európai Vidékfejlesztési és Mezőgazadasági Alap és a román Mezőgazdasági Minisztérium finanszírozza. 2009-ben Romániában összesen 618,1 millió euró jut erre a programra, ami egy hektárra lebontva 71 euró támogatást jelent.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.