Nagy hozamú tehénfajtákkal éri meg a tejtermelés: a mezőpaniti állattartó szerint a fajtaválasztás a sikeres gazdaság titka

Nagy hozamú tehénfajtákkal éri meg a tejtermelés: a mezőpaniti állattartó szerint a fajtaválasztás a sikeres gazdaság titka

Az évi tejhozam kiemelkedően magas, közel nyolcezer liter tehenenként

Fotó: Makkay József

Mintagazdaságnak is beillő Barabási Zoltán mezőpaniti gazda portája, ahol több mint húsz egyedből áll fajtatiszta holstein fríz tehénállománya. Az Ausztriában gazdaképzőt végzett mezőségi farmer szerint tejtermelésben csak nagy hozamú tehenekkel lehet talpon maradni az inputanyagok árrobbanásának körülményei között.

Makkay József

2022. szeptember 10., 09:092022. szeptember 10., 09:09

2022. szeptember 11., 09:112022. szeptember 11., 09:11

A Maros megyei Mezőpanit egyik határrészében találkozunk Barabási Zoltán állattartó gazdával. Hosszú kánikula után be van borulva az ég, várja az esőt. A mezőn repcét vető gazda az eső előtt igyekszik befejezni a munkát, hogy késő ősszel legyen mit beszántania zöldtrágyaként a földbe. Sok falutársához viszonyítva szerencsés helyzetben van, mert a tehénállományától származó istállótrágyával egészséges és hatékony táperőt ad a földnek, így jóval kevesebb műtrágyát kell használnia. A magas műtrágyaárak több gazdát is arra ösztökélnek, hogy a talaj tápanyag-utánpótlásának egy részét zöldtrágyával biztosítsák.

Miközben várom, hogy forduljon a vetőgéppel, szemrevételezem a szomszédos parcella végében fóliába csomagolt téli takarmányt. Erdélyben újszerű eljárás ez, amely hamar elterjedt, hiszen ezzel lehet a legjobb minőségben megőrizni a télire tárolt szénát. „Sajnos az idei szénatermés csak 50–60 százaléka a tavalyinak, így jól be kell osztani, hogy kitartson a jövő kaszálásig, és elegendő takarmányhoz jussanak a tejelő marhák” – magyarázza hazafele, a családi farmra tartva a kocsiban. Amely valóban családi gazdaság, hiszen a felesége és két tizenéves fia együtt gazdálkodnak a portán: 22 fejős holstein fríz tehenet, jó pár előhasi üszőt és növendékeket tartanak. A

télen–nyáron jászolból takarmányozott állatok éves tejhozama közel nyolcezer
liter, amely erdélyi viszonylatban kiemelkedően magas teljesítmény.

Galéria

A fajtatiszta holstein fríz tehénállományt télen–nyáron jászolból takarmányozzák

Fotó: Makkay József

Kevesebb a kisgazda mindenhol

A fiúk a tehenek takarmányozásával vannak elfoglalva, utána kihordják a trágyát az istállóból. Vakációban nagy segítség ez a szülőknek, így hamarabb elvégezhető a gépesített mezei munka. A család a napokban fejezte be a silótakarmány behordását, amit vastag ponyvával takartak le a többhetes érlelési időszakra. Idén a silóból sem lett meg az elvárt mennyiség, de a gazda mégis elégedett. Amikor a tehéntartók panaszairól kérdezem – a nagy szárazság, az alacsony tejár és egyebek –, vendéglátóm úgy fogalmaz, mindez igaz, de meg kell keresni azt a módszert, amivel sikeresen átvészelhetők az ez évihez hasonló időszakok. A mezőpaniti gazda szerint ennek egyik titka a nagy tejhozamú tehénfajtákkal történő gazdálkodás. „Az elején román pirostarka tehenekkel indultunk mi is, de az elmúlt húsz esztendőben ezeket szelektáltam.

Idézet
Átálltunk a Hollandiából származó holstein-fríz üszőkre: a mai állomány három vérvonalból származó, törzskönyvezett holstein fajta, amelynek nagyságrenddel nagyobb a tejhozama, mint a pirostarkáé. Ha most pirostarka állományunk lenne, csődbe mennék az alacsony tejhozam és az egekbe szökött inputanyagárak miatt”

– magyarázza a gazda.

Galéria

Utolsó száz méteren a repce vetése. A gazda zöldtakarmányt is termeszt a talaj tápanyagutánpótlására

Fotó: Makkay József

Barabásiék a rendszerváltás után alakult és mára országos hírnévre szert tett helyi tejfeldolgozó vállalatnak, a Therezia gyárnak adják el a gépesített fejőstandon kifejt friss tejet. A tejfeldolgozó az utóbbi időben jelentősen emelte az átvételi árat. A gazda szerint ez most sem éri el az inputanyagok drasztikus áremelkedésének mértékét, de a különbözetet az átlagosnál magasabb tejhozammal tudják kigazdálkodni. Ami a tenyészállatok után járó állami támogatással együtt elegendő ahhoz, hogy sikeresen átvészeljék a nehéz időszakot, amikor egyre több az olyan gazda, aki szabadulni akar a jószágtól. Vendéglátóm szerint a faluban és a környéken is zsugorodik a tehéntartók száma, főleg a néhány állatos gazdáké. A kisebb-nagyobb farmoknak van túlélési, illetve boldogulási lehetősége, ahol vigyáznak a megfelelő fajtaválasztásra és a tejhozamra.

Nyugat-európai gazdaképzés

Amikor rákérdezek a 13 éves Koppándra és a 15 éves Vazulra, hogy szeretik-e az állattartást, bólogatnak. Ők is ebbe születtek bele, akárcsak a szüleik és nagyszüleik.

A mezőpaniti portán emberemlékezet óta tartottak tehenet, azonban a Zoltánék gazdasága az, ami biztos megélhetést nyújt a családnak, vagy ahogyan a családfő fogalmaz: ebből nem lehet meggazdagodni, de tisztességesen meg lehet élni.

Amikor Barabási Zoltán a nagyobbik fiához hasonlóan tizenöt éves volt, már egy esztendeje Ausztriában tanult egy mezőgazdasági szakiskolában. 1995-ben egy erdélyi mezőgazdasági alapítvány osztrák gazdaszervezetekkel karöltve nyolcadik osztályt végzett erdélyi fiatalokat toborzott ausztriai mezőgazdasági képzésre. A távoli oktatás iránt nem volt nagy érdeklődés, de Zoltán szülei úgy gondolták, ha a fiuk gazdálkodni szeretne, akkor megér egy próbát a két év elméleti és egy év gyakorlati oktatásból álló osztrák gazdaképzés. Az Erdélyből kiment fiatalok viszonylag hamar megtanultak németül, így nem volt nyelvi akadály az iskola elvégzése.

Galéria

A fóliába csomagolt téli takarmány egyre népszerűbb Erdélyben is

Fotó: Makkay József

Vendéglátóm szerint külföldön új világ nyílt meg számára, így nem véletlen, hogy 2000-ben, amikor alkalma volt, újabb kétéves mezőgazdasági képzésre ment, de ezúttal Svájcba.

Itt már dolgozott és pénzt keresett, az így összegyűjtött tőkét hazatérése után befektette a szüleitől átvett gazdaságba. A mezőpaniti gazda szerint fontos, hogy az erdélyi termelő külföldön is szétnézzen, tanuljon, hiszen jó tapasztalatokat csak a korszerű mezőgazdasággal rendelkező országokban szerezhet. Ő az ott tanultakra alapoz ma is, és megfelelő nyelvismeret birtokában hozzáfér interneten a szükséges szakirodalomhoz.

A gazdák rovására átalakított agrártámogatások

Van, aki értetlenül nézi, hogy Barabásiék télen-nyáron istállóban tartják a teheneket, és napi rendszerességgel behordják az állománynak a takarmánykeveréket. Az elején ők is megpróbálkoztak legeltetéssel, de rájöttek hogy nagy hozamú tejelő marhák esetében ez nem járható út.

Idézet
„Amikor nincs aszály, akkor sem találnak túl sok eleséget júliusban és augusztusban a mezőn a tehenek, de az olyan évben, mint az idei, minden kisül, és az állatok éhesen térnek haza, nincs miből tejet termeljenek.

A jászolból történő etetésnél adagolni lehet a szükséges takarmánymennyiséget, így az ember kiszámíthatja, mekkora tejtermelés várható” – érvel a gazda.

Galéria

Családi gazdaság. Barabási Zoltánnak két tizenéves fia is besegít a gazdálkodásba

Fotó: Makkay József

A tejtermelés a mezőgazdaságnak az az ágazata, ahol mindennek utána kell számolni, hogy megérje. Ezzel együtt is kiszámíthatatlan az állami támogatások menetrendje. Barabási Zoltán felidézte, hogy néhány évvel ezelőtt jó pászmára került az állattartás támogatási rendszere: az uniós területalapú támogatást kiegészítette az állatok és a beadott tej után járó támogatási csomag, ami biztonságot nyújtott a tejtermelő gazdáknak. Ezt a működő rendszert verte szét Adrian Oros volt mezőgazdasági miniszter, aki az agrártámogatások „megreformálásával” akart újat hozni a minisztériumban. Mire az állattartó gazdák észbe kaptak, a csomagban kapott korábbi támogatások fele vagy hatvan százaléka elúszott. Ez sok gazda helyzetét negatívan érintette, többen abbahagyták az állattartást.

Most új trend kezd kialakulni, ami előnybe hozza a nagyobb hozamú, több tejet termelő gazdákat.

„Aki a mai körülmények között meg tudja őrizni tehénállományát, az jövőre jól jár. Az elmúlt húsz év tapasztalata megtanított bennünket arra, hogy a hibákat korrigáljuk, és mindig újítsunk valamit a gazdaságban. Meggyőződésem, hogy ebben rejlik a gazda sikere” – fogalmazott Barabási Zoltán.

Gazdanapot tartanak a hétvégén Mezőpanitban
Az RMGE MAROS szeptember 18-án, vasárnap tizenegyedik alkalommal szervez gazdanapot a mezőségi faluban. A Maros megyei magyar gazdák és gazdakörök legjelentősebb évi találkozóját minden alkalommal más településen szervezik meg, idén a házigazda Mezőpanit. A rendezvény keretében negyedik alkalommal adják át a gazdaszervezet által alapított Pro Agricultura Transilvaniae díjakat, amellyel azok munkáját értékelik, akik aktívan részt vettek az egyesület elmúlt három évtizedének tevékenységében. A mezőpaniti gazdanapon a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem és a Székely Szívek Tarisznyája adománygyűjtő program keretében összegyűlt adományokat is átadják a támogatott családnak. Lesz traktoros felvonulás, helyi termékek vására, kulturális programok, gulyásfőzés, mezőgazdasági gépkiállítás és szakmai kerekasztal. A rendezvényre a budapesti Agrárminisztérium képviselőit is várják. 

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás