2012. június 14., 09:032012. június 14., 09:03
„A májusi esők valamelyest mentettek a helyzeten, azt azonban már tudjuk, hogy a tavalyinál gyengébb lesz a terméshozam, és ez minden bizonnyal a zöldségek és a gyümölcsök árát is felfele kerekíti” – nyilatkozta az Agerpresnek a szakszervezeti vezető.
Elmondta továbbá, az élelmiszerek ellenértékének az alakulását az időjárás mellett az üzemanyag áremelkedése és az állami támogatások késése is befolyásolja kisebb-nagyobb mértékben.
A zöldségek drágulásával egyébként két hónappal ezelőtt is riogattak a termelők: a kedvezőtlen időjárás miatt átlagban százszázalékos árnövekedésről beszéltek, ez azonban később mégsem következett be – legalábbis nem ekkora arányban –, annak ellenére, hogy az országszerte mintegy 300 hektáron elterülő üvegházak 75-80 százaléka megrongálódott február második felének időjárása miatt. Az Országos Statisztikai Hivatal szerint 2011-ben az élelmiszerek átlagosan 6 százalékkal drágultak. Tavaly a leglátványosabban a burgonya drágult: két hónap alatt 17 százalékkal.
Niculae Ştefan továbbá arra hívta fel a figyelmet, hogy a zöldségtermesztők évről évre kisebb területen gazdálkodnak, a mezőgazdasági minisztérium pedig semmit nem tesz a csökkenés megakadályozása érdekében. „Egy olyan átfogó program kidolgozására van szükség, mely révén a kistermelők is labdába rúghatnak egy olyan piacon, melyet lassan kizárólag a nagytermelők és a viszonteladók uralnak. Amenynyiben ez nem következik be, egyre többen fogják abbahagyni a termelést” – mutatott rá Niculae Ştefan. A szakszervezeti vezető továbbá azt kéri a mezőgazdasági minisztériumtól, hogy dolgozzon ki egy olyan rendeletet, amely révén ösztönözni tudja a termelői társulások létrehozását.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.