2012. április 26., 07:402012. április 26., 07:40
Az agrártárca közleménye szerint a lóútlevél tehát olyan hatósági bizonyítvány, amely az állat azonosítására, állat-egészségügyi forgalomképességének igazolására szolgál, és tartalmazza a tulajdonos adatait is.
A lóútlevél „intézményét” az Európai Unió azért írta elő, hogy biztosítsa a lófélék Unión belüli zökkenőmentes szállítását, kereskedelmét, meggátolja a fertőző betegségek terjedését, és megvédje a lóhúsfogyasztókat a lovak kezelése után a húsban maradó szermaradványok káros hatásaitól.
Ez akkor biztosítható, ha minden ló azonosítható, és az azonosító okmányában, vagyis lóútlevelében bejegyzésre kerülnek a ló származási adatai, állat-egészségügyi kezelései, vizsgálatai, igazolva ezzel a ló eredetét, egészségügyi állapotát, illetve emberi fogyasztásra való esetleges alkalmasságát. Ezen kötelező funkciói mellett tartalmazhat még tenyésztési, minősítési és versenyeredményeket is, ezzel növelve értéküket.
Bár a lóútlevél neve azt sugallhatja, hogy csak azon lovak számára kötelező kiváltani, amelyek elhagyják telephelyüket, a rendelet értelmében azonban az okmány kiváltása minden 6 hónapnál idősebb ló számára kötelező.
Tulajdonosváltáskor a lóútlevél követi a lovat az új gazdához, ugyanakkor nagyon fontos, hogy az adásvétel állatorvos jelenlétében történjék, elkerülve a kellemetlenségeket (beteg, lopott állat vagy hibás lóútlevél). Az okmányt a megyei állatnemesítő és szaporodásbiológiai hivatalokban lehet kiváltani.
Az állat azonosításához szükséges mikrocsipezést az állatorvosok végzik el, de az apró azonosítót, akárcsak a lóútlevelet az állatnemesítő hivatal adja a gazdáknak, díjmentesen.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.