az elkövetkező 25 évben kétmillió hektár erdőt kell telepíteni. Ha sikerül ezt az ütemet tartani, akkor 25 év múlva az ország területének 33-34 százalékán lesz erdő, mondta Dima.
A helyzet némiképp változik, ha a lakosok számához viszonyítjuk az országban található erdősített területeket. Ebben az esetben Románia 10. az európai országok között, egy lakosra 0,33 ha erdős terület esik. Vezető helyen olyan országok találhatók, mint Finnország (4,66 ha/lakos), Svédország (2,88 ha/lakos), illetve Norvégia (2,32 ha/lakos).
Romániában 2008-ban erdősítésre összesen körülbelül 39 millió eurót szánnak. Egy hektár erdősítése mintegy 3600 euróba kerül. A Romsilva az idén 15 400 hektár terület újraerdősítését tűzte ki céljául, amiből 7570 hektár természetes regenerálásként, míg 7830 hektárt visszatelepítésként szeretne megoldani – közölte továbbá az erdőgazdálkodási társaság igazgatója.
A Romsilva jelenleg kevesebb mint négymillió hektár állami erdővel gazdálkodhat, valamint további egymillió hektár magánerdővel.
Gheorghe Dima továbbá közölte, a Romsilva idén több mint 200 hektár erdőt vásárolt magánkézből, a területekért hektáronként 5–6000 lejt fizetett. Az állami erdőgazdálkodási vállalat további 2500–3000 hektár erdős területet kíván felvásárolni. „A területek felvásárlásával igen lassan haladunk, a mezőgazdasági minisztérium ugyanis egyetlen lejjel sem támogatott az idén” – tette hozzá az igazgató.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.