2012. július 12., 07:122012. július 12., 07:12
Mint egy keddi mezőgazdasági szemináriumon elmondta, az előzetes becsléseik szerint hektáronként 1500-2000 kilogramm búzatermésre számíthatnak, a repce esetében pedig ez a mennyiség 500 és 1100 kilogramm között váltakozik. Hozzátette: ezek a számadatok egyébként a korszerű technológiákat alkalmazó termelőktől származnak, nem pedig a kistermelőktől. Baciu szerint utoljára valamikor a múlt század ötvenes éveiben volt hasonlóan rossz termés. Ennek az oka pedig az, hogy nincsenek az országban megfelelő öntöző rendszerek, de ugyanígy okolható szerinte a pénzhiány is olyan körülmények között, hogy „egy liter öntözésre alkalmas víz többe kerül, mint egy liter ásványvíz”.
A szakember felszólalásában több ízben bírálta az illetékes hatóságokat. „Azt fogják mondani, hogy nem segített az időjárás, de mi sem tettünk semmit. Románia mezőgazdaságára gondolok, ahol húsz évvel ezelőtt a termőföldek nagy részét még öntözték. Mára pedig oda jutottunk, hogy a hárommillió hektárból alig 700 ezret öntöznek. (…) Az érintettek többször fordultak a minisztériumhoz, sikerült is megoldást találni, hogy a környezetvédelmi minisztériummal közösen olcsóbban tudjuk biztosítani a vizet az öntözéshez. De míg több regénnyi dokumentum született, meghallgatták, amit mondtunk, lejegyzetelték, majd minden maradt a régiben” – háborgott Baciu.
A katasztrofális termés másik fő okaként a nadrágszíjparcellákat említette meg, idézve a statisztikákat elmondta: a romániai termőföldek 54 százaléka 1,7 hektárosnál kisebb. „Mit tudsz csinálni 1,7 hektáron? Tulajdonképpen a pluszértéket a visszamaradó 47 százalékon termeljük meg, ahol próbálnak versenyképes mezőgazdaságot folytatni” – fejtette ki a szakember, újfent bírálva a minisztériumot, ahol elmondása szerint az alkalmazottak nem foglalkoznak a mezőgazdaság fellendítését célzó intézkedések kidolgozásán, „mi több, nem veszik figyelembe a termelőktől érkező konkrét javaslatokat sem, arra hivatkozva, hogy nincsen politikai akarat”.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.