Fotó: Veres Nándor
A mezőgazdasági minisztérium által közzétett felmérés szerint több mint 30 ezer hektáron ment tönkre a termés az utóbbi hetek heves esőzései miatt.
2014. augusztus 06., 19:032014. augusztus 06., 19:03
A tárca szakértői szerint az idei búzatermés egynegyede gyenge minőségű lesz, a lehullott csapadékmennyiség ugyanis jelentős károkat okozott azokon a területeken, ahol későn arattak.
Általában a nagy búzatermelő vidékeken, július végén befejeződik az aratás, jelenleg azonban csak a 77-78 százalékát takarították be, így a búza egyes területeken – a fajtáktól függően – sokat veszített a minőségéből. Az ország több megyéjében a paradicsom és a paprika is tönkrement, megpenészedett a földeken.
A termelők egyébként igényelhetnek kártérítést a mezőgazdasági minisztériumtól, a procedúráról a megyei mezőgazdasági igazgatóságoknál lehet tájékozódni. A minisztérium már kifizetett közel 8 millió lejt az ország déli részén 1500 gazdálkodónak, akiknek termőföldjeit az év első felében tette tönkre a kedvezőtlen időjárás.
Nem jobbak a hírek Magyarországon sem: a kevesebb étkezési búza várhatóan felhajthatja a liszt, és ezen keresztül a kenyér árát. A szakértők szerint legalább 25-30 százalékos kenyér áremelésre lenne szükség év végéig ahhoz, hogy a sütőipar kompenzálhassa termelési költségeinek növekedését.
A felmérések szerint az évi 4,5-5 millió tonnás búzatermésnek csak mintegy 70 százaléka éri el idén a malmi minőséget Magyarországon, ám néhány hete már a szakemberek legfeljebb 40 százalékra becsülték az idei aratás után a minőségi gabona arányát.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!