Fotó: Archív
2009. április 09., 11:212009. április 09., 11:21
Az élő bárányt értékesíteni kívánó gazdának mindenképpen rendelkeznie kell a polgármesteri hivatalok által kiállított igazolvánnyal, mely szerint ő állattenyésztéssel foglalkozik, továbbá az állatállományára vonatkozó egészségügyi bizonylatokkal. A fülszám jelen esetben nem kitétel, e tekintetben ugyanis nyolc hónapos türelmi időt adnak a gazdáknak eldönteni, mit kezdjenek az újszülött bárányokkal.
Kovászna megyében nyolc, engedéllyel rendelkező vágóhíd működik. Húsvét előtt fokozottan ellenőrzik a piacokat és az élelmiszerboltokat. Ugyanakkor 500 lejtől kezdődő pénzbírságra számíthatnak azok, akik egészségügyi pecsét nélküli bárányhúst próbálnak értékesíteni.
Becslések szerint Háromszéken közel 40 ezer bárányt vágnak le húsvétra. Ennek javarészét háztájon áldozzák fel, és családi fogyasztásra szánják. Értesülésünk szerint idén, akár az elmúlt évben, 16 és 20 lej közti kilogrammonkénti áron értékesítik a húsvéti bárányt.
Az ünnepekkor kelendőnek számító élelmiszereknél — tojás, tej, tejtermékek, szárnyasok stb. — szintén fontosak az ellenőrizhetőségi feltételek: a hatóság minden egyes termék eredetének követését kéri. A főállatorvos megerősítette: továbbra is a legegyszerűbb módon kell csomagolni és címkével ellátni az árut, melyen fel kell tüntetni az áru eredetét is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.