Most már biztosnak tûnik, hogy nem szûnik meg a gazdákat érintõ gázolaj-támogatás, az idén benyújtott kérvényeket azonban csak jövõre bírálják el. Daniel Constantin mezõgazdasági miniszter a hét elején bejelentette: a gazdák idén már semmiképp sem kapnak támogatást.
2013. június 12., 22:212013. június 12., 22:21
Az Európai Unió 2012 végéig hagyta jóvá ezt a támogatástípust Romániának, a kormány azonban továbbra is pályázási lehetõséget kíván nyújtani a gazdáknak. A szakminisztérium honlapján már megjelent a gázolaj-támogatásra vonatkozó új tervezet, az alkalmazási szabályzatot azonban csak Brüsszel beleegyezése után fogadják majd el, amelyben a keretszámokat is meghatározzák. A tervezet szerint egyébként a mezõgazdasági munkálatokat végzõk számára az elmúlt évekhez hasonló mértékben csökkentenék a gázolaj jövedéki adóját, ez 21 euróval jelent kevesebbet ezerliterenként. Tehát a lej-euró árfolyam alakulásától függõen literenként 1,28 lej körüli támogatás járna a gazdáknak, akárcsak tavaly.
A 2012-es évi támogatást egyébként továbbra sem kapták meg teljes mértékben az erre jogosultak. Az utolsó két negyedévnek megfelelõ támogatásból a harmadik negyedév harminc százalékát fizette ki a központi APIA. Constantin elmondta továbbá, a következõ idõszakban dõl majd el, mekkora összeg áll a szakminisztérium rendelkezésére az elmaradt gázolaj-támogatások kifizetésére. Az elmúlt évben több mint százezer termelõ nyújtott be elõzetes támogatási kérelmet az APIA-hoz a növénytermesztésben, állattenyésztésben, talajfeljavításban, illetve a mezõgazdasági területek öntözésében a gépesített munkálatok során elhasznált üzemanyagra.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!