2012. június 21., 07:432012. június 21., 07:43
Kovászna megyében a rendszerváltás előtt két öntözőrendszer működött, a Sepsiszentgyörgy határában levő Szépmezőn, ahol az Olt folyóból szivatytyúzták a vizet, és Maksa–Lécfalva határában, ahol vízgyűjtőnek és öntözésre hozták létre a mesterséges Besenyői tavat.
A két öntözőrendszer 1989 után is az állam tulajdonában maradt, a talajfeljavító hatóság kezelte. Később a törvény lehetővé tette, hogy a gazdák, akiknek a területén öntözőberendezések voltak, megalakítsák az öntözői szervezeteket, ezek bérmentve megkapták a kiépített rendszereket. Könczei Csaba elmondása szerint a berendezéseket továbbra is a talajfeljavító hatóság alkalmazottai működtették, a gazdáknak a vízért, az áramért kellett fizetniük, a vizet a pompaházaknál dolgozók szivattyúzták.
A szépmezői területek tulajdonosai éltek a lehetőséggel, két szervezetet alapítottak és azóta is öntözik a földjeiket.
Maksa–Lécfalva határában azonban a földtulajdonosok több mint fele nem értett egyet az egyesület létrehozásával, azt három nekifutásra sem sikerült megalakítani. A meglevő öntözőberendezést így nem használják, és ahogy telik az idő egyre inkább rongálódik, egyre többe kerül majd az újraindítása, mondja Könczei Csaba. A szakember azonban leszögezte, nem adják fel, folyamatosan tárgyalnak az érintett gazdákkal, újra meg újra próbálkoznak a gazdaszervezet létrehozásával.
„Megvan az alapinfrastruktúra, amit fejleszteni lehet, még nem késő, hogy a gazdák megszerezzék a működtetési jogot. Az öntözés előnye, hogy kiküszöböli a termésingadozást. Ha a növények minden évben megkapják a megfelelő vízmenynyiséget, a termést állandó szinten lehet tartani, ugyanakkor legalább 15–20 százalékkal nagyobb hozamot lehet elérni az öntözött területeken” – ecsetelte Könczei Csaba. Hozzátette: nagyobb vízigényű kultúrák esetében ennél is nagyobb a különbség az öntözött és nem öntözött területek között.
A szakember ugyanakkor kérdésünkre arra is rámutatott, hogy Felső-Háromszéken egyre több nagygazda öntözi a földjeit, ők mély kutakat fúrattak, és egyéni öntözőrendszereket építettek ki. „A meglevő rendszert nem szabad hagyni” – szögezte le Könczei, aki bízik abban, hogy több mint húsz év után újra tudják indítani Maksa–Lécfalva határában az öntözést.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.