Gondot okoz a székelyföldi termelőknek a hagyományostermék-minősítés kiváltása a mezőgazdasági tárca által megszigorított feltételek miatt. György Erzsébet, a Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság képviselője közölte, a legtöbben azért panaszkodnak, mert nem tudják teljesíteni a minisztérium által támasztott, a 724-es számú rendelet rögzítette, egyértelműnek távolról sem nevezhető feltételeket.
2014. május 15., 14:492014. május 15., 14:49
„A tradicionálistermék-minősítés odaítélése többek között attól függ, hogy a termelő milyen dokumentumokkal tudja bizonyítani, hogy 40–50 évvel korábbi recept alapján állítja elő készítményét. A rendelet szerint a gazdák leírásokkal, tanulmányokkal, régi újsághirdetésekkel, feljegyzésekkel bizonyíthatják, hogy az a termék eddig is létezett” – magyarázta a szakértő.
György Erzsébet elmondta, az igénylők nem értik, milyen dokumentumokat kellene felmutatniuk, a legtöbb esetben ugyanis a recepteket nem jegyezték le. „Évtizedekkel ezelőtt a kolbász-, a szalonna- vagy a házikenyér-készítők egészen biztosan nem azzal foglalkoztak, hogy lépésről lépésre leírták és fotókkal dokumentálták az eljárást. Az is nehezen elképzelhető, hogy a Székelyföldön hagyományosnak számító recepteket publikálták” – mutatott rá.
A mezőgazdasági igazgatóság munkatársa egyébként elmondta, Hargita megyében az elmúlt évben 17 személy kapta meg a hagyományostermék-minősítést a szaktárcától, összesen 47 termékre. György Erzsébet szerint ez a szám sokkal nagyobb is lehetne, ha a gazdák teljesíteni tudnák a megszabott feltételeket.
A mezőgazdasági minisztérium rendelete szerint a tradicionális termék előállításában a termelők nem használhatnak élelmiszer-ipari adalékanyagokat, továbbá az adott élelmiszer előállításában kizárólag az ország területén megtermelt nyersanyagot lehet felhasználni. Az új rendelet azt is előírja, hogy a hagyományos élelmiszer minősítését igénylő termelőnek be kell jelentenie, hogy egy év alatt mennyit termel az adott termékből.
Az igénylőknek egy kérést kell benyújtaniuk a megyei mezőgazdasági igazgatósághoz, melyhez csatolni kell a részletes termékleírást, rögzíteni, hogyan és milyen recept alapján, milyen eszközökkel és milyen hozzávalókkal készül a termék. A kérvényhez mellékelni kell a termelési folyamatban használt eszközök listáját, továbbá a helyiség tervrajzát, a cégbejegyzési bizonylatot, az önkormányzat által kiadott termelői engedélyt, valamint a személyi igazolvány másolatát.
A kérés benyújtását követően a mezőgazdasági igazgatóság munkatársai a helyszínen ellenőrzik, hogy megfelelnek-e a valóságnak a kérésben foglaltak, majd továbbítják az igénylést Bukarestbe, ahol eldöntik, hogy a termelő termékére megkaphatja-e a hagyományostermék-minősítést.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!