Építkezési vállalkozóból mintagazda

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Amikor a mezőgazdaság egyre kevesebbeket vonz, a földek jelentős része évek óta parlagon hever, a stabil, de hosszú távú befektetések helyett az emberek többsége a gyors meggazdagodás reményében tervezi meg életét, olyan is akad, aki felhagyva jól menő vállalkozásával, pénzét a zöldség- és gyümölcstermesztésbe, valamint az állattenyésztésbe fekteti.

Szucher Ervin

2009. február 19., 09:462009. február 19., 09:46

Felhagyva a jövedelmezőbb építkezésekkel, a cserefalvi Bartha család 2000-ben, holland támogatással vágott bele a korszerű mezőgazdálkodásba. Ma már másik tíz falubelitől vagy környékbelitől összesen 17 hektár földet bérel, és a Nyárádmente legnagyobb gyümölcstermesztőjének számít. Bartha Jenő belátja, a mezőgazdálkodásból és állattenyésztésből nem keres annyit, mint az építkezésből, de mint mondja, végre azzal foglalkozik, amit szeret.

„Az építkezés mindig is kifizetődőbb volt, de hál’ istennek megengedhettem magamnak azt a luxust, hogy váltsak, és végre azt csináljam, amihez kedvem van. Kaptam néhány jó tanácsot, a helyi református egyházon keresztül egy kis holland támogatást, aztán vásároltam egy velem egyidős kistraktort, és belevágtam” – vallja a negyvenéves vállalkozó, aki azóta is arra biztatja a falubeli idős embereket, ne adják el földjeiket, inkább adják ki bérbe, mert íme, erre is kezd lenni kereslet.

Háromhektáros eperbirodalom

Valamikor ’89 előtt a téeszek is foglalkoztak a földieper termesztésével, ma már az egész Nyárádmentén alig négy gazda akad, aki továbbvigye a hagyományt. „Az igazság az, hogy nagy a befektetés, és még nagyobb a kockázat. Ráadásul sok kézimunkát igényel” – keresi a magyarázatot Bartha Melinda, akinek férje egy háromhektáros területen termeszti az epret. Szüretkor az egész család kint van a Vácmány alatti hágón, a munkából az öregek is kiveszik a részüket, de a még iskolás Lindának is be kell segítenie. Bartha Jenő nem bánja, hogy belevágott az epertermesztésbe, mert a dézsmálások ellenére is a tavaly nyáron tíz tonnát sikerült leszüretelniük.

„A tavalyelőtti fagy tönkretette a termés felét, de 2008-ban nem panaszkodhattunk. Amit leszedtünk, a nagybani forgalmazók azt nyomban vitték is” – mondja. A gazda az idén még nagyobb termésre számít, annál is inkább, mivel a községi rendőrök segítséget ígértek az őrzésben. „Eddig több tolvajt kaptunk el, olyat is, aki fel volt háborodva, hogy néhány marék eperért, miért szóljuk meg” – idézi fel a tavalyi kellemetlenségeket a gazda. Kedvet kapva, Bartháék az eper mellett málnával is próbálkoztak. A tavaly, kísérleti jelleggel egy kis, mindössze húszáras területet ültettek be. Mint mesélik, ez is jó húzásnak bizonyult, mert az epret felvásárló forgalmazók a málnát is vitték.

„Eleinte az egyik marosvásárhelyi hipermarketben, a Realban szerettük volna értékesíteni, de a cég olyan nevetséges feltételeket szabott, melyek számunkra elfogadhatatlanok voltak” – mondja Bartha Melinda. Az egyik kikötés például az lett volna, hogy a termésből más felvásárló nem részesülhet.

Az epren és málnán kívül Bartháék az idéntől cseresznye- és meggytermesztéssel is készülnek foglalkozni. Néhány faluval odébb, Nyárádszentlászlón egy kéthektáros területen 800, Magyarországról megrendelt tövet készülnek elültetni. A ház udvarán lévő, összesen nyolcszáz négyzetméteren elterülő melegházakat hamarosan paprika- és paradicsompalánták fogják benépesíteni.

Negatív életkorú kecskék

A gyümölcstermesztés mellett Bartháék három éve állattartást is vállaltak. Bár a fácánok esetében a ketrecig belopakodó róka, a kecskék esetében pedig az állami támogatást elutasító mezőgazdasági hatóság okoz időnként bosszúságot, a család ezt a munkát is élvezettel végzi. Bartha Jenő álma, hogy a közeljövőben a Nyárádmentén is hozzanak létre egy olyan vadkertet, mint amilyeneket Magyarországon vagy Ausztriában láttak.

„Be lehetne népesíteni fácánnal a környéket. Mint köztudott, a fácán nem tesz kárt a vetésben, ráadásul egy érdekes színfoltja az élővilágnak. Több vadásszal is beszélgettem, mindannyian jónak tartották az ötletet. A madarak felvásárlása és a környék betelepítése a vadászegyesületre hárulna, ők azonban egyelőre jogi akadályok miatt nem tudnak lépni” – magyarázza a vállalkozó.

Bartha a kecsketenyésztésben is fantáziát lát. Jelenlegi harmincas állományát hamarosan ötvenre szeretné növelni. Reméli, előbb-utóbb nálunk is értékes eledelnek fog számítani a kecsketej, ráadásul a nyáj legelése kimondottan jót tesz a parlagon hagyott földeknek, melyeket megtisztít a gaztól.

A cserefalvi gazda támogatásra is pályázott, sikertelenül. Mint mutatja a mezőgazdasági hatóságoktól és minisztériumtól kapott választ, kérését két okból utasították vissza. Az egyik az volt, hogy a Bartháék távollétében a karámhoz kiszállt ellenőrök csak 25 négylábút találtak a bejelentett 30 helyett, holott a többi is a környéken legelt.

„A feltételeknek még így is eleget tettünk, hiszen a szabályzat által előírt minimális szám megvolt. De ennél is nevetségesebb, hogy a körzeti állatorvos elírása miatt két kecském azért került le a listáról, mert az egyik mínusz 17 hónapos, a másik meg mínusz 139 hónapos volt. Ugyanis a születési dátumhoz az első esetében 2010-et, a második esetében pedig 2020-at írtak be.

A támogatási kérést elemző irodistáknak nem tűnt fel, hogy elírás történt, ők a születési dátum alapján kiszámították a kecskék életkorát, és beírták, hogy mínusz hány hónaposak. Logikájuk miatt 1100 lejem úszott el” – veszi elő az illetékesek által összeállított listát, majd hátrainvitál az udvar végébe, és megmutatja, miként ugrándozik társai között a mezőgazdasági statisztikák szerint jövőben, illetve tizenegy év múlva megszületendő két kecske.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás