A háztáji sertésszaporítást is tiltotta volna a szakhatóság
Fotó: Pixabay.com
Nem tervezik már a román szakhatóságok annak bevezetését, hogy a háztáji sertéstartók esetében korlátozzák a tartható állatok számát, vagy tiltsák a szaporítást és kereskedelmet – közölte Magyar Lóránd RMDSZ-es parlamenti képviselő.
2021. augusztus 02., 12:552021. augusztus 02., 12:55
2021. augusztus 02., 13:122021. augusztus 02., 13:12
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) az afrikai sertéspestis-járvány által a romániai mezőgazdaságra jelentett veszély miatt igyekszik szabályozni a sertéstartást, ennek érdekében több, vitatott rendeletet vagy javaslatot bocsátott ki az elmúlt hónapokban. Az egyik sürgősségirendelet-tervezet értelmében 8000 lejig terjedő bírságra számíthatnak azok a gazdák, akik nem foganatosítják a biobiztonsági előírásokat, és nem tartják be a hatóságok által meghozott óvintézkedéseket. A tervezet egyebek mellett előírja, hogy a sertéseket tilos ételmaradékokkal etetni, az istálló bejáratánál pedig ki kell alakítani egy helyet, ahol a gazda fertőtleníteni tudja a lábbelijét.
Állattartók, mezőgazdasági szakemberek és ipari sertéstartók is több alkalommal megfogalmazták ellenvetésüket az elkészült tervezetek kapcsán. Magyar Lóránd, a bukaresti képviselőház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke korábban a Krónikának nyilatkozva többször bírálta a tervezeteket, amelyek végül nem léptek hatályba. Az RMDSZ-es szakpolitikus elsősorban azt sérelmezte, hogy az afrikai sertéspestis kordában tartásával a háztáji sertéstartás ellen dolgoznak a hatóságok, elsősorban azzal a tervezettel, amely csak jogi személyeknek engedélyezné a sertések szaporítását vagy amelyik egyenesen megtiltaná azt a kisgazdáknak. A legújabb előterjesztésekben azonban már nincs szó a háztáji sertéstartás limitálásáról.
Ellehetetlenítené a kistermelők tevékenységét az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság által kidolgozott sürgősségirendelet-tervezet, amelynek célja a sertéspestis terjedésének megakadályozása, ezért az RMDSZ nem tudja ezt támogatni – jelentette ki a Krónika kérdésére Magyar
„Minden egyes tervezet kapcsán kértük: ne korlátozzák a kis gazdaságokat, a háztáji sertéstartókat, sem a kereskedelemben, sem pedig a szaporításban. Ez volt és marad az RMDSZ állaspontja. De természetesen azt is tudjuk, hogy az afrikai sertéspestis terjedését meg kell állítani, szigorú, de betartható biobiztonsági előírásokat kell bevezetni, a nagy sertésfarmok működését pedig ne befolyásolja az, ha a közelben egy háztáji gazdaságban megjelenik a betegség” – vélekedik Magyar Lóránd. A parlamenti képviselő hétfőn közölte: az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) a napokban pontosításokat hozott nyilvánosságra a legutóbbi, szintén nagy port kavart tervezet kapcsán. Ennek megfelelően már nem tervezik annak bevezetését, hogy a háztáji sertéstartók esetében korlátozzák a tartható állatok számát, vagy tiltsák a szaporítást és kereskedelmet.
„Nem volt rövid folyamat, de végre halló fülekre talált az érvelésünk és ezzel a józan ész győzedelmeskedett. Romániában hagyománya van a háztáji sertéstartásnak, gazdaságok biztos éves bevételi forrását, sok esetben családok megélhetését is jelenti a szaporítás és eladás” – fogalmazott a fejlemények kapcsán Magyar Lóránd.
Az ANSVSA közleménye szerint bár sikerült jelentősen csökkenteni a járványügyi gócpontok számát, tovább kell folytatni a küzdelmet a betegség terjedése ellen. A 2019-es év szeptemberében 1220 gócpontot tartottak számon az országban, ez mára 236-ra csökkent. A kórokozó megjelenése előtt részesedésük még elérte a 60 százalékot. Fokozottan figyelni kell arra, hogy a meleg időjárás kedvez a járvány terjedésének, az utóbbi egy hét során 16 megyében összesen 70 új gócpont jelent meg. A betegség könnyen terjed, emberre nem veszélyes, az állatok esetében viszont halálos.
Adrian Oros mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter korábban felhívta a figyelmet, hogy az afrikai sertéspestis több mint 600 millió eurós veszteséget okoz Romániának, olyan körülmények között, amikor a hazai sertéshús-fogyasztás legfeljebb 30 százalékát fedezik a belföldi termelők.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!