Fotó: Krónika
„A tavalyi időjárás után ez az év sem kedvezett a méhcsaládok erősödésének. Egy idény alatt átlagban tíz-tizenöt kiló mézet termel egy méhcsalád, ebben az évben azonban ez a mennyiség nem haladja meg az öt kilót” – magyarázta az egyesületelnök.
A méhek ugyan képesek szabályozni a kaptár hőmérsékletét, aminek tavasszal és nyáron a szaporodási időszakban van a legnagyobb jelentősége, ám a hőmérséklet-ingadozás és a tartós szárazság nagyon megviseli a hasznos rovarokat. A méhek számos különböző módszert alkalmaznak a hűtésre: szárnyuk mozgatásával kihajtják a forró levegőt, vízcseppeket helyeznek el a kaptárban, amely párologva hűt, amennyiben pedig túlmelegedik a kaptár, kiköltöznek onnan” – magyarázta a szakember.
A szakember szerint az elhúzódó szárazság sokat árt a méhészvilágnak: a virágokban alig van nektár, így a kaptárban etetni kell a kis szárnyasokat. Mint kiderült, ez évben már aligha lesz pergetés – a szezon általában júliusig tart –, ami egyben azt is jelenti, hogy kevés lesz az idei termés. Ez egyben az árak emelkedését is jelenti, így a piacokon jóval mélyebben kell a zsebébe nyúlnia a közkedvelt eleség fogyasztójának. Főként a hűvösebb tavaszi időjárás miatt egyes vidékeken akár hetven százalékkal is kevesebb lett a megtermelt mennyiség. Az árak ezért közel 50 százalékkal megemelkedtek.
Az Országos Méhészegyesület statisztikái szerint átlagévekben Romániában körülbelül 20 ezer tonna mézet állítanak elő, ennek fele vegyes méz, 35 százaléka akác és 15 százaléka hárs. A méhészek által közölt idei adatok szerint a tavalyi termés mintegy 35 százalékát, azaz körülbelül 7000 tonna mézet állítottak elő júliusig.
A statisztikai adatok szerint Romániában a méz kilójáért legtöbb 1,2 – 1,8 eurót kap a termelő, míg a rendezettebb piaci körülményekkel rendelkező államokban 5-6 eurót is megkap érte. Jelenleg hazánkban a nagybani kereskedők 5–7 lejt fizetnek a méz kilójáért, a méhészegyesületek 6–8 lejt adnak érte, a felvásárló és feldolgozó üzemek pedig 4 lejt fizetnek a vegyes, 6 lejt pedig az akácméz kilójáért. Szakemberek szerint a vegyes méz nyereséget biztosító kilónkénti 10, illetve az akácméz kilónkénti 20 lejes árát csak a kiskereskedelemben lehet megkapni. Románia évi méztermelése 15–17 ezer tonna, ennek kétharmada külföldre kerül. A romániai méhészek egyesületének adatai szerint a hazai mézfogyasztás alig éri el a lakosonkénti 100 grammot, az évi 80 ezer tonna mézet előállító és ugyanannyit importáló Németországban ez az átlag eléri az évi 2 kilót is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.