Fotó: Veres Nándor
A szokatlanul hideg, csapadékos időjárás miatt a Hargita megyei méhészeknek idén jelentős jövedelemkieséssel kell számolniuk – hívta fel a figyelmet Lázár Tibor, a Hargita Megyei Méhészegyesület elnöke.
2014. június 26., 15:112014. június 26., 15:11
A szakember elmondta, esőben nem repülnek a méhek, de az sem hozna gyökeres fordulatot, ha csak borús lenne az idő, ugyanis napközben az évszakhoz képest meglehetősen alacsony a hőmérséklet. A hideg és az eső miatt leállt az akácnektárhordás, miközben a fák szépen virágoznak. Ha a szél leveri a virágokat, azonban megsérülnek, földre hullanak, abból nehezen gyűjtenek nektárt a méhek.
A nektárképződéshez éjszaka legalább 12 Celsius fok-ra lenne most szükség, napközben 22-23 fok volna az optimális. Mivel pillanatnyilag nincs akác utánpótlás, ezért ami nektár a kaptárban van, abból a fogyasztanak a méhek, mi több, a gazdáknak cukrot és vizet is kell adagolniuk a kaptárokba. Lázár Tibor szerint nem kérdés, hogy a terméskiesés miatt a méz ára jelentősen megnövekszik az idén.
A Méhtenyésztők Egyesületének Temes megyei elnöke, Casian Brebu ugyanakkor a 7határ portálnak úgy nyilatkozott, a gazdák felelőtlen vegyszerhasználata is tizedeli a rajokat. „A méhészeink tavasszal még az egészséges és erős méhcsaládokban bíztak, de most azt kell tehetetlenül szemlélniük, ahogy a növényvédőszerek miatt hullnak el a családok\" – mutat rá Brebu.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!