Biodízel: fából vaskarika?

•  Fotó: Boda Gergely

Fotó: Boda Gergely

A mezőgazdaság és a környezetvédelem szempontjából is hasznos a repcetermesztés. Annak ellenére, hogy a repcetermesztés Erdélyben nem rendelkezik hagyománnyal, az utóbbi egy-két évben egyre többen próbálkoznak e növénnyel. Van olyan gazda, aki inkább kényszerből tért át a repcére, egyszerű és olcsó vetésforgót látva az ipari növényben. Más termesztők távlatokban gondolkodnak, tudván, hogy nincs messze az a nap, amikor a töltőállomásoknál az ólommentes benzin és gázolaj mellett bioüzemanyagokat is kínálnak majd.

Szucher Ervin

Szucher Ervin

2007. július 24., 00:002007. július 24., 00:00

„A repce termesztésével két fontos célt sikerülne megvalósítani: egyrészt leegyszerűsítenénk a vetésforgót, másrészt egy lépéssel közelebb kerülnénk a környezetkímélő üzemanyagok bevezetéséhez” – vélte Náznán Jenő agrármérnök. A Maros Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője kifejtette, a gazdák javát szolgálja az, hogy az országban egyre több vetőmag-előállító és -forgalmazó kínál akár –18 Celsius-fokos fagytűrő képességgel rendelkező fajtát is. „Ez lehetővé teszi, hogy a jövőben Erdély lankásabb vidékein is meghonosodjon a repce termesztése. Eddig inkább az ország déli vidékein, a Bánságban és a Partium egy részén próbálkoztak a gazdák, tudván, hogy az ottani telek nem annyira kegyetlenek” – magyarázta Náznán. Az igazgatóság adatai szerint idén Maros megyében 120 hektárt vetettek be repcével. Ezzel szemben a 90-es évek előtt termesztett takarmányrepce szinte teljesen eltűnt.

Hitetlenkedő munkások

Vasile Sîngeorzan, az egykori marosszentkirályi állami gazdaság volt mérnöke először próbálkozik a repcével. Mint mondja, még nem tudja, hol és mennyiért tudja majd értékesíteni a 30 hektáron termő növényt. „Inkább kényszerből vetettem repcét – magyarázta. – Az Európai Unió többé nem engedélyezi, hogy génmódosított szóját termesszünk, ám valamivel be kellett vetnem a földeket. Az Egyesült Államokban, Franciaországban és több más államban hektármilliókon termesztenek génmódosított szóját. De minket hülyének néznek, és sajnos azok is vagyunk.” A Marosvásárhely közelében fekvő Náznánfalván gazdálkodó szakember mégis reméli, hogy a „kényszerforgatás” nem viszi csődbe. „Nem tudom pontosan, talán 55 bani és 70 bani között mozog egy kiló repce ára. Ha jól terem, és jól fizetnek, valószínű, hogy jövőre is repcét vetek” – bizakodott Sîngeorzan, annak ellenére, hogy nem sokkal aratás előtt még bizonytalan: a mezőbándi lerakat átveszi-e vagy sem a repcét.

A Dicsőszentmárton és Marosludas környékén lévő, bevetett területeken dolgozók ottjártunkkor éppen az útszéli sáncot tisztították. A repce sorsáról egyik napszámos sem tudott érdemben nyilatkozni. „Azt mondta a főnök, hogy elviszik, és motorinát csinálnak belőle. De hogy miként, én nem tudom, lehet, valami játékautóba” - mondta a kaszálásban megzavart középkorú, ingujjra vetkőzött, szalmakalapos munkás. Társa még rátesz egy lapáttal: „Hogy legyen repcéből motorina, ez olyan, mintha fából vaskarikát akarnék csinálni!”

Nagy a kereslet biodízelre

„Nem tudunk annyi üzemanyagot előállítani, hogy eleget tegyünk a keresletnek. Pedig három váltásban akár húsz tonna biodízelt is gyárthatnánk” – állítja Szakács János vegyészmérnök, akinek üzemében „fából vaskarika” készül. A marosvásárhelyi vállalkozó, aki biodízel gyártásába kezdett, fényes jövőt jósol az alternatív üzemanyagnak. Mint mondja, július elsejétől a kőolaj-finomítók is kötelesek az úgynevezett hagyományos gázolajba környezetkímélő anyagokat keverni. Ezek aránya jelenleg mindössze kétszázalékos, de az uniós előírások szerint félévente emelkednie kell egy-egy százalékkal. A napraforgó-, szója- és repceolajból készült vásárhelyi üzemanyag semmivel sem gyengébb a klasszikus gázolajnál. Ezt nemcsak Szakács állítja, aki Renault Kangooját kizárólag környezetbarát hajtóanyaggal üzemelteti, hanem a helyi utasszállító vállalat gépkocsivezetői is, akik gyakran tankolnak a Chemtech cég által előállított biodízelből.

Olcsóbb, mint a gázolaj

A környezetbarát üzemanyaggal működő gépkocsik 50 százalékkal kevesebb szén-dioxidot és 80 százalékkal kevesebb szén-monoxidot bocsátanak ki. A levegő kénnel való szennyezése szinte teljes egészében megszűnik. Egy hektáron termesztett szójából körülbelül 400 liter feldolgozásra alkalmas olajat lehet kipréselni, a napraforgóból pedig kétszer ennyit; a leggazdaságosabb azonban a repce, amelyből 1200-1500 liter olajat lehet előállítani. „Azért is tanácsos repcét termeszteni, mert gyengébb minőségű földben is megél. Ráadásul nagyon jó talajjavítónak számít. A repcéből készített üzemanyag meg 20–30 banival olcsóbb a benzinkutaknál megvásárolható gázolajnál” - érvel Szakács János. A vásárhelyi vegyészmérnök, akinek futurisztikusnak tűnő elképzeléseit még sokan megmosolyogják, a közeljövőben saját présüzem létrehozását tervezi. Mint nyomatékosítja: az üzemanyag előállítása és értékesítése nem jelentene gondot, ugyanakkor ezzel a környék mezőgazdálkodóit is segítené.

Sz. E.


Külföldön magasabb a repce ára

Év végéig összesen mintegy 400 ezer tonna biodízelt termelnek majd az országban működő gyárak; az évi hazai gázolajfogyasztás pedig hárommillió tonnára rúg – derült ki a Crans Montana Fórumon, ahol a világ 400 politikusa ült tárgyalóasztalhoz. Az Európai Unió ugyanakkor azt írta elő Romániának, hogy kétszázaléknyi bioadalékot kell a gázolajba keverni, így a belső fogyasztásra mindössze 60 ezer tonna bioüzemanyag is elegendő. Mi több, a termelt mennyiségből a bioadalék-küszöb Unió által előírt folyamatos emelésével együtt akár három év múlva is jut majd a kivitelre. Adrian Porumboiu, a vaslui-i Ulerom biodízelgyártó vállalat főrészvényese kifejtette, a holland és német piacon akár több tízezer tonnányi üzemanyagot is el tudna adni, hiszen a kereslet óriási. Az üzletember elmondta, Nyugat-Európában az is befolyásolja a biodízelpiacot, hogy a személyszállításhoz használt üzemanyaghoz 20–30 százalékos arányban kevernek bioadalékot. „Nemsokára az európai személyszállításban kizárólag biodízelt használnak majd” – vélte Porumboiu. Hozzáfűzte, a gondot az jelenti, hogy a repce- és szójatermést a gazdák szívesebben adják el külföldi vállalatoknak. Azok ugyanis jobb árat kínálnak, mint a belföldi biodízelgyártók.

Románia legnagyobb biodízel-gyártó befektetője jelenleg a német tulajdonban lévő MAN Ferrostaal: a konszern a Szeben megyei Ecelen épít gyárat. Az üzem naponta 400 tonna üzemanyagot termel majd. Hasonló beruházásra készül a Rompetrol is, amely évi 60 ezer tonna kapacitású üzemet hozna létre.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás