Az olcsó import-tej miatt tiltakoznak a hazai gazdák

•  Fotó: Mediafax

Fotó: Mediafax

Több száz tejtermelő tiltakozott szerdán a nagylaki, a petei és a borsi vám közelében kormánytámogatást követelve és a nagy mennyiségű tej importjának leállítását követelve. A gazdák szerint a rossz minőségű és olcsó külföldi tej miatt nemsokára bezárhatják üzletüket. A tejtermelők megmozdulásához szarvasmarha-tenyésztők is csatlakoztak.

Krónika

2008. december 17., 16:092008. december 17., 16:09

Több mint 150 szarvasmarha-tenyésztő kezdett tiltakozásba szerdán a nagylaki vám közelében. A felvonulást eredetileg a határátkelőnél tervezték megszervezni, a hatóságok azonban ezt nem engedélyezték. Az állattenyésztők így egy parkolót béreltek ki megmozdulásukhoz. A gazdák az uniós országokban alkalmazott juttatásokhoz hasonló támogatásokat követelnek a kormánytól, valamint annak megakadályozását, hogy a romániai tejfeldolgozók rossz minőségű és olcsó tejet hozzanak be külföldről. Többnaposra tervezett tiltakozásuk alatt – szándékaik szerint – leállítják a Magyarországról érkező tejszállítmányokat is.

„Temetik az őstermelőt…”

„Jelenleg a csőd szélén állunk, mivel Románia az Unióból dömpingáron importálja a tejet, ezekben az országokban azonban a termelők jelentős anyagi támogatást kapnak a kormánytól” – panaszkodott egy szarvasmarha-tenyésztő. „Hétszáz tehenem van, és nemsokára tönkremegy a sokévi munkám a kormányzat hanyagsága miatt” – mondta egy termelő.

Costel Caraş, a Szarvasmarha-tenyésztők Országos Szakszervezetének elnöke úgy nyilatkozott: a tejtermelőknek napról napra nehezebb körülmények között kell tevékenykedniük. Állítása szerint a honi tejfeldolgozók által Romániába importált tej behozatalakor figyelmen kívül hagyják az uniós országoknak megszabott tejkvótát. „Csak Magyarországról évente 100 ezer tonna tej érkezik Romániába, ezt a mennyiséget le kellene vonni a Romániának megszabott kvótából” – véli a szakszervezeti elnök. Állítása szerint a multinacionális vállalatok „eltemetik az őstermelőt” a nagymennyiségű tej importjával. A szakszervezet azt állítja: összességében Romániába napi négymillió tej érkezik külföldről, emiatt pedig a hazai tejfeldolgozók az olcsó importtej áránál kisebb összeget hajlandók fizetni a román tejtermelőknek.

„Míg az új kormány megalakul, és megtalálja annak a lehetőségét, hogy a támogatásokat folyósítani tudja a költségvetésből, a szarvasmarha-tenyésztők csak veszítenek” – magyarázta Tudor Dorobanţu, az ágazat érdekvédelmi szervezetének a főtitkára. Mint ismeretes, a tejtermelők idén már másodszor tiltakoznak: tavaszszal azért sztrájkoltak, mert a multinacionális tejgyárak kis pénzért vásárolták fel a hazai tejet.

Ki törődik a tejtermelőkkel?

Tegnap délelőtt telefonon értük utol Iacob Bocát, a Maros megyei szarvasmarha-tenyésztők egyesületének elnökét, aki épp a borsi határátkelőnél tartózkodott. A Krónika érdeklődésére elmondta: tudomása szerint a gyulavarsándi, nagylaki, petei átkelőnél körülbelül százfős csoportok tartanak sztrájkőrséget. „Míg tegnap az erdélyi, főleg a Maros, Kolozs, Bihar, Szatmár megyei gazdák tiltakoztak, csütörtökön, 18-án a moldovai megyékben élő gazdák váltanak fel minket – avatott be a részletekbe Boca. – Mindenképpen azt szeretnénk, hogy az új mezőgazdasági miniszter tudjon a gondjainkról, és a tárca hozzon megfelelő intézkedéseket a hazai tejtermelők védelmére. Ezt más országokban megteszik a kormányok, nálunk semmi nem történik.” Az elnök arról is tájékoztatott, hogy a Maros megyei szervezetnek mintegy 8500 tagja van. A szarvasmarhák számát 40 ezerre becsüli.

Érzékelhetetlen érdekvédelem

Tegnap felvettük a kapcsolatot néhány olyan gazdával is, akik szarvasmarhákat tartanak, és többek között tejértékesítéssel foglalkoznak. „Én nem veszek részt ebben a megmozdulásban, sokat nem is tudok róla. Ez az érdekvédelmi egyesület gyakorlatilag nem létezik, vagy ha van is, nem működik” – mondta el lapunknak Papp Zoltán, aki Szászrégen határában harminc fejőstehenet tart, ezek közül jelenleg 20 ad tejet. Az egész tejmennyiséget 1 lejes literenkénti áron egy helyi feldolgozó cég vásárolja fel tőle. Tizenkét éve gazdálkodik, és még nem volt gond számára az értékesítés. „Nekünk két év kellett ahhoz, hogy a jelenlegi szintre jussunk, most 56 tehenet tartunk, nevelünk. A Hochland céggel van szerződésünk, és soha semmilyen problémánk nem volt. Ha valaki betartja a higiéniai szabályokat, és biztosítja a megfelelő minőséget, akkor nincs gondja” – mondta érdeklődésünkre válaszolva Cserneáczky Diana. Mint mondta, farmját Segesvár közelében működteti.

Csak a kistermelők panaszkodnak

A Maros Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezérigazgatója, Náznán Jenő szerint azok a gazdák tüntetnek, azok elégedetlenek, akik egy-két állatot tartanak. „Szerintem ez a fajta tiltakozás, amit a föderáció szervezett, nem jó módszer, mert a tejimport nemzetközi egyezmények alapján történik, amiket úgysem tudnak módosítani. Inkább azzal kellene foglalkozni, hogy miért csökken az állatállomány” – mondta a Krónikának Náznán. – Maros megyében tavalyhoz képest sertésekből 25, szarvasmarhákból 10 százalékos csökkenés észlelhető. A leendő kormánynak valóban ki kell majd dolgoznia a mezőgazdasági támogatás rendszerét, és ezen belül kell megoldania a hazai tejtermelők védelmét. De tudomásom szerint azok a gazdák, akik betartják az európai standardokat, megfelelő módon értékesíthetik a tejet.”

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás