Fotó: Kristó Róbert
A Baromfitenyésztők Országos Szövetsége biztosította a fogyasztókat: a hazai, engedélyezett farmokon termelt tojás és szárnyashús biztonságos, nem jelent veszélyt a fogyasztókra.
2017. augusztus 24., 13:412017. augusztus 24., 13:41
Miután Romániában is találtak fipronil rovarirtó szerrel szennyezett tojáskészítményt, a Baromfitenyésztők Országos Szövetsége közleményben szögezte le:
így a hazai, engedélyezett tyúkfarmokról származó tojás és a szárnyashús biztonságos, nem jelent veszélyt a fogyasztókra.
Az érdekvédelmi szervezet megjegyezte, az európai szintű – eddig összesen tizenhat európai uniós és két Unión kívüli országot érintő – botrány kirobbanása óta folyamatosan felügyelik a romániai farmok működését. A fogyasztóknak azt ajánlották, inkább a friss és jó minőségű, garantáltan fipronilmentes romániai tojásokat válasszák.
miután augusztus 10-én kiderült, Németországból érkezett, szennyezett folyékony tojássárga-szállítmányt foglaltak le egy Temes megyei raktárban, még mielőtt az áru a felhasználókhoz került volna. A tojáskészítményt már elégették.
Az élelmiszer-biztonsági hatóság területi szervezeteit készenlétbe helyezték, hogy azonnal közbeléphessenek, ha újabb figyelmeztetést kapnak az uniós rendszerben.
Rovarok és atkák ellen hatásos, élelmiszercélú állatok esetében azonban nem használható. Mivel a fipronil zsírban oldódó hatóanyag, ezért felhalmozódik a szervezetben, így az intézkedések azt a célt szolgálják, hogy a fogyasztók hosszú távon ne legyenek kitéve a májkárosító anyagnak.
Hollandiában egyébként a botrány kirobbanása óta több mint 200 baromfifarmot zártak be, miután kiderült, hogy a tyúkok takarmányához illegálisan növényvédő szert adagoltak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!