Ezerötszáz őshonos gyümölcsfacsemetét osztanak ki háromszéki települések számára évente a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) által elindított, Egy fa a jövő nemzedékének nevű program keretében – tudtuk meg Berecki Kingától, a HKA elnökétől.
2015. március 26., 13:542015. március 26., 13:54
A kiírás keretében civil és egyházi szervezetek pályázhatnak őshonos facsemetékre március 31-éig. Mint mondta, tervük szerint összesen 15 ezer csemetét osztanak szét, minden kistérség – Sepsi-, Kézdi- és Orbaiszék, Erdővidék és Bodzavidék – egy-egy településén 300 őshonos gyümölcsfát ültethetnek el a pályázók.
A pályázati feltételek között szerepel, hogy az adott településen legyen valós igény őshonos gyümölcsfákra, illetve a projektben vegyen részt legalább egy kertészeti szakember is. A pályázati űrlapot a szervezet honlapjáról lehet letölteni, eredményt április 13-án hirdetnek.
A csemetéket egyelőre ellenőrzött, megbízható helyről vásárolják, de Sepsikőröspatakon hamarosan félhektáros területen kezdenek saját facsemetéket nevelni és szaporítani, azokat pedig 2-3 év múlva kezdik szétosztani a sikeresen pályázók között; addig máshonnan vásárolják a csemetéket – tudtuk meg a HKA elnökétől.
Az Egy fa a jövő nemzedéknek program ötlete két évvel ezelőtt merült fel, amikor a magyarhermányiak őshonos gyümölcsfák telepítésére kérték a civil szervezet támogatását. Bereczki Kinga hangsúlyozta, sok gyümölcsös kiöregedett, az őshonos fajok „kiszorultak a gazdaságokból”, ezért próbálkoznak a hagyományos gyümölcsök újratelepítésével, s egyúttal az egészséges életmódot, a természet védelmét is népszerűsítik.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!