Fotó: Gozner Gertrud
A mezőgazdasági minisztérium szakemberei által végzett felmérésekből kiderült: a kistermelők által kínált termények permetezőszer-maradványtartalma a legtöbb esetben lényegesen alacsonyabb, mint a viszonteladóknál felvásárolható zöldségek és gyümölcsök esetében. „Nagy a különbség, hiszen a gazda az élelmiszert nem magának, hanem eladásra termeli, és a termésbegyűjtés után azonnal a piacra viszi értékesíteni, nem tartósítja” – magyarázta Dacian Cioloş tárcavezető.
Az Európai Unió tagállamaiban készített vizsgálatok szerint a tagállamok piacán felvásárolható zöldség- és gyümölcsállomány 49,5 százaléka tartalmaz immunrendszerre ártalmas permetezőszer-maradványokat. A legtöbb gyomirtó szert tartalmazó termény a szőlő, a banán és a paprika.
Ha megvizsgáljuk, mennyi permetmaradványt tartalmaznak az úgynevezett intenzíven – nagyüzemben – termelt növények, megdöbbentő számokat kapunk: a növények több mint felében kimutatható a permetmaradvány, míg a bioélelmiszerek 90–97 százalékában semmilyen permetezőszer nem mutatható ki. Azért nem 100 százalékukban, mert a földben a korábbi évtizedek intenzív termeléséből maradhatott még vissza elenyésző mennyiségű permet. A bioélelmiszereknél a permetmaradványok mennyisége a határértéket sohasem éri el, az intenzíven termelt növényeknél viszont a maximális mennyiséget is túllépi. Számos analitikai és egyéb vizsgálat eredményeként a bioélelmiszerek lényegesen többet tudnak nyújtani mind vitamin-, ásványisó- és egyéb hasznosanyag-tartalmuk, mind eltarthatóságuk, ízük, illetve fogyasztójuk egészségi állapotára gyakorolt hatásuk tekintetében. A biotermékekkel kapcsolatban az átlagfogyasztó is a méregmentességre asszociál, amely mérgek a permetezőszerek maradványaiként igen komoly egészségkárosító hatással rendelkeznek. Ezen hatások rendkívül széles skálán mozognak, és a jól ismert rákkeltő hatáson kívül okozhatnak máj- és vesekárosodást, illetve sok egyéb, ma még többségükben feltérképezetlen káros hatásokat. A növényekben található szennyeződés mértéke nemcsak a talaj szennyezettségétől, illetve a permetezés mértékétől, hanem a talaj minőségétől is erősen függ. A növények a nem megfelelő tápanyagtartalmú talajból a nehézfémek, permetezőszerek sokszorosát veszik fel. Amennyiben azonban biztosítják számukra a megfelelő táplálékot, ezeket az anyagokat újból leadják. A jelenség fokozottan érvényes üvegházi körülmények között, amely magyarázatként szolgálhat arra, hogy az üvegházi termelésből származó zöldségek lényegesen több káros anyagot tartalmaznak, mint a szabadföldiek.
Gy. Cs.
Drágul a zöldség és gyümölcs
November elsejétől több mint 7 százalékkal nő a zöldségek és a gyümölcsök ára az Agrostar Mezőgazdasági Termelő Szakszervezet elnöke szerint. Ştefan Nicolae azzal indokolja előrejelzését, hogy egy hónapon belül elfogy a román zöldség és gyümölcs a belföldi piacon. „Csupán 20 százalékát fedjük le a honi piacnak, így itt 7 és 10 százalék közötti drágulással lehet számolni. A disznóhúspiac 75 százaléka külföldtől függ, így itt lesz a legnagyobb drágulás, ami 20-30 százalékot jelent. A kenyér és a cukor 10-15, az olaj pedig legalább 20 százalékkal fog drágulni” – mondta Ştefan. Jelenleg 180 ezer hektáron termesztenek zöldséget és gyümölcsöt Romániában, míg 1989 előtt egymillió hektáron termeltek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.