Fotó: Barabás Ákos
Indokolatlanul drágultak az élelmiszerek Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint, aki ugyanakkor úgy véli, az általa vezetett tárcának nem áll hatáskörében, hogy olcsóbbá tegye az élelmiszeripari termékeket.
2017. november 18., 17:252017. november 18., 17:25
A miniszter szombaton Nagyszebenben elmondta, a Versenytanácstól vár magyarázatot arra, hogy miért drágult a tojás, a hús és egyéb élelmiszer az elmúlt időszakban.
„A disznóhús ára a termelőnél csökkent, a piacon nőtt. Vannak néha dolgok, amiket én nem tudok megindokolni, ezért aVersenytanácshoz fordultam, hogy adjanak ők magyarázatot a jelenségre. Nekünk nincsenek eszközeink arra, hogy belenyúljunk a piacba és megszabjuk valamely termék árát, elemezze ki a helyzetet a Versenytanács és adjon magyarázatot arra, ami történik” – idézte az Agerpres hírügynökség Daeát.
„Elmentünk a termelőhöz is, és elmentünk az üzletbe is. Mi nem találtunk objektív tényezőket, amelyek ezeket az árakat indokolnák, úgyhogy a Versenytanácshoz fordultunk, hogy végezzenek ők is egy elemzést, mert ez az ő hatáskörük” – tette hozzá a tárcavezető.
Petre Daea egyébként a Szeben megyei sajtkészítőktől átvette a dokumentációt, amellyel azt szeretnék elérni, hogy a szebeni sós túró (telemea) európai oltalom alatt álló földrajzi árujelzést kapjon. A szaktárca vezetője szétnézett a piacon, ahol gyapjú zoknit vásárolt, telemeát kóstolt és megállt egy bevásárlóközpontnál is, ahol a Válaszd a birkát kampány zajlik.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!