Fotó: Veres Nándor
A környezetvédelmi minisztériumot már nem érdekli a vadállatok okozta károk megtérítése, a rendelkezésére álló pénzt inkább egyébre költi – állítja Tánczos Barna Hargita megyei szenátor, aki szerint sürgősen át kellene gondolni a vadállomány kezelési rendszerét.
2015. június 04., 13:542015. június 04., 13:54
Tánczos múlt héten parlamenti interpellációjában is sürgette a vadkárok kifizetését, és felelőtlennek nevezte a környezetvédelmi minisztérium hozzáállását.
„Több mint száz jóváhagyott kárigénylési dosszié érkezett Hargita megyéből, amelyeket nem fizetett ki a minisztérium, több mint százharminc az olyan dokumentáció, amelyről nem mondott még véleményt az Erdészeti és Vadállományi Felügyelőség (ITRSV), és többtucatnyi az olyan visszautasítás, amelyekről nem tájékoztatták a gazdákat, így fellebbezni sem tudtak” – mondta el munkatársunknak a szenátor.
A szenátor kijelentette, amennyiben a szaktárca nem intézkedik, az elkövetkező hetekben benyújt egy új, a vadkárok rendezésére vonatkozó javaslatot törvénytervezet formájában, amely egyszerűsítené az igénylési eljárást.
„Megengedhetetlen, hogy a medvét fontosabbnak tartsuk kár szempontjából, mint az emberi életet. A túlzott medvevédelem oda vezetett, hogy tavalyhoz képest országos szinten több mint ezerrel szaporodott az országban a medvék száma. 10 460 medve van az országban hivatalos források szerint, ehhez képest valamivel több, mint hatezres létszámnak a fenntartását vállalta Románia az uniós csatlakozáskor. A túlzott védelem miatt a létszám megnőtt, és oda jutottunk, hogy a gazdák ma nem szarvasmarha- vagy juhtenyésztők, hanem medve- és vaddisznótenyésztők” – fogalmazott.
Ugyanakkor a növénykultúra-változtatási támogatás bevezetését is javasolná. „Amíg kukoricát vetünk, addig a medvét a kukoricásból kiirtani nem lehet. Végzünk egy elemzést arról, hogy van-e összefüggés a kultúrák változása és a medveállomány változása között, megpróbáljuk kimutatni, hogy ahol évről évre növekszik a kukoricával beültetett terület, ott szaporodnak a medvekárok, nő az állomány, és egyre több az emberi áldozat is” – mondta a szenátor.
Kérdésünkre, hogy milyen a támogatottsága egy ilyen kezdeményezésnek, úgy válaszolt, nem tudja, hogy ehhez a javaslathoz miképp lehet a környezetvédők támogatását megszerezni. „Az abszurditás az, hogy akik medvelesből vagy tömbházból, a számítógép elől nézik a kis kamerákon a medvéket, azok a leghangosabbak, azok hátrányára, akik mindennap abban a környezetben élnek, ahol a medve is” – magyarázta.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!