Rostás Szabolcs
2020. szeptember 01., 11:26
2020. szeptember 01., 11:26
Valamivel több mint fél év telt el azóta, hogy Romániában azonosították az első koronavírus-fertőzöttet, az elmúlt hónapok során átestünk szükségállapoton, kijárási tilalmon, kényszerszabadságon, megannyi korlátozáson. A veszély ugyanakkor nem múlt el, sőt ha a diagnosztizáltak számának napi alakulását vizsgáljuk, rosszabbul állunk, mint a szükségállapot idején, ami egyébként érthető is a szabaddá vált jövés-menés következtében. Viszont szeptember rendkívül kényesnek ígérkezik járványügyi szempontból, hiszen a hónap közepén kezdődik az iskola, a végén pedig helyhatósági választásokat rendeznek. Kihívás a javából.
Adja magát a kérdés, vajon tanultunk-e az elmúlt hónapok megpróbáltatásaiból, mennyiben rántotta össze, ösztönözte együttműködésre az embereket, közösségeket, országokat az egész világot sújtó járvány. Szeretnénk igennel válaszolni a kérdésre, attól tartunk azonban, hogy csak önmagunkat ámítanánk. Nemzetközi szinten látványos összefogásnak nyoma sincs, mindenki úgy igyekszik túlélni ezt a nehéz időszakot, ahogy tudja, ahány ország, annyiféle szabályozás és korlátozás, a vakcinagyártás terén ugyanakkor valóságos versengés alakult ki a különböző államok között – már amelyik képes védőoltást kifejleszteni.
Valószínűleg elmondható ugyanez bármelyik más országról, Romániára azonban kimondottan jellemző, hogy 19 millió virológus országa lettünk. Mindenkinek határozott véleménye van a koronavírusról, teljesen tisztában van vele, honnan származik, mennyire ártalmas és mennyire nem, indokolt-e a maszkviselés, a távolságtartás, a megannyi megszorító intézkedés.
Nap mint nap érzékelhető szakadék tátong „vírushívők” és -tagadók, szkeptikusok és racionális válaszokat keresők között, a legmarkánsabb bizalmatlanság ugyanakkor a kormány, a hatóságok intézkedéseit övezi. Az értetlenség természetesen sok esetben indokolt, hiszen nyilvánvaló, hogy a bukaresti kormány nem mindig járványügyi szempontokat figyelembe véve hozza meg az egész ágazatokat érintő döntéseit. Az éttermek belső tereinek, a színházak, mozik szeptember elsejei megnyitására például nem hozható fel több indok most, mint mondjuk egy hónappal ezelőtt, amikor kevesebb volt a fertőzöttek száma. Mint ahogy a mai napig arra sem érkezett hivatalos indoklás, miért nyílhattak meg már korábban a játékbarlangok, de az éttermek, teátrumok nem. A mostani döntést alapvetően befolyásolta a vendéglátóipari munkáltatók bekeményítése, a sztrájkfenyegetés, a lazítás mögött pedig egyértelműen választási megfontolás is húzódik. Mindez természetesen tovább növeli a hatósági intézkedések megalapozottságával kapcsolatos kételyeket.
A lényeg azonban már régen nem azon van, mit tett jól, illetve mit rontott el a román kormány, az országos vagy a megyei vészhelyzeti parancsnokság. A vírus közelségében eltöltött hónapok mindenekelőtt arra taníthattak meg, „képezhettek ki” valamennyiünket, hogy a legnagyobb hangsúly az egyéni felelősségen van. Megkérdőjelezhetjük a vírus létét, a járvány intenzitását, a kormányzati intézkedések megalapozottságát, fennen hangoztathatjuk, hogy márpedig szerintünk „eltúlozzák az egészet”. Egyet viszont semmiképpen se tehetünk: nem vehetjük félvállról a vírust, a járványt, a kórokozó szervezetünkre gyakorolt hatásának a kockázatát. Arra kell gondolnunk, hogy foganatosítsanak bármilyen óvintézkedést a hatóságok, vezessenek be megannyi korlátozást, a saját egészsége mindenkinek a legdrágább, amelynek megőrzése érdekében magunk tehetünk a legtöbbet. És ugyanígy fontos a hozzánk közel állók egészsége, ezért nem lehet közömbös számunkra, ha a hozzátartozóink, barátaink megfertőződnek, vagy sem.
Ha csupán ennyi a világjárvány elmúlt fél évének a tanulsága mindannyiunk számára, akkor már félsikert arattunk a vírussal szemben.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
szóljon hozzá!