2010. május 13., 10:032010. május 13., 10:03
Itt, Váradon például lenne hét szép piros tulipán, három szál vörös szegfű, hét narancssárga rózsa – na jó, a tíz kék-sárga nyilacska már nem lenne olyan dekoratív, de belefér. A virágok szépek, ártatlanok, romlatlanok, ráadásul nagyszerű illatuk van. Sem veszekedés, sem üres ígérgetés nem lenne, sem taktikázás, sem lobbizás – nyáron is milyen szépen megférnek egymás mellett a különböző virágok egy vázában. Csak néha cserélni kell alattuk a vizet, és csupa örömet okoznak.
Nemrég egy barátnőmmel váltottam néhány szót. Rosszkedvű volt, olyasmit mondott, hogy legszívesebben egy szigetre repülne, ahol csak gyerekek vannak. Belegondoltam: nem rossz elképzelés, de kicsit sántít. A gyerekek is felnőnek egyszer, és a mai felnőttek is voltak gyerekek – mégis látható, mi lett belőlük-belőlünk. Például politikusok – állítólag ők is emberek voltak korábban.
Vajon már a homokozóban különféle trükkökkel vették el a másik gyerek kisvedrét, vagy talán elterelték a Jancsika figyelmét valamilyen bunyóval, amelyet szándékosan provokáltak ki, hogy aztán átvehessék a helyét a csúszdán? Vagy összecsődítették az egész ovit, ha valakit ki akartak csúfolni, hogy másnap ők árulják be az óvó néninek a társukat valami egészen másért? Esetleg „titkokat” sugdostak a csoporttársak fülébe, mocskos dolgokat másokról, egymásról, s aztán élvezték, ha az összes gyerek egymás nyakának ugrik? Másképp el sem tudom képzelni.
Az, aki mostanra ennyire gátlástalan és romlott, mint az általam ismert politikai vezetők (vagy csak vezetni akarók) többsége, soha nem lehetett más. Az ilyesmi nem történhet egyik napról a másikra. Így hát eldöntöttem: legközelebb a kutyámra szavazok. Őszintén örül nekem, ha hazaérek, és előbbre való a számára, hogy játsszak vele, figyeljek rá, mint az, hogy enni adjak neki. Ha ellopja a zoknimat, a bűntudat az arcára van írva: képtelen hazudni. Nem próbálja trükkökkel megszerezni a bizalmamat: ha játszani akar, megrángatja a nadrágomat, ha éhes, beleszagol a tányéromba. Mindig tudom, hányadán állok vele. Nem cinikus, nem takargat semmit, a neki nem tetsző embereket megugatja. Legközelebb elviszem a lakossági fórumra, hadd rágja meg az arra érdemesek cipőjét.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.